Riziko silných bouřek ještě nepominulo, varují meteorologové

foto Ilustrační foto - Hasiči kvůli bouřkám 21. června 2021 v podvečer evidovali v Olomouci už více než dvě desítky výjezdů. Zajistili například utrženou střechu v Odrlicích.

Praha - Na severu Moravy a ve Slezku mohou být dnes odpoledne místy silné bouřky provázené přívalovým deštěm i kroupami. Navíc bude i silně foukat, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od dnešního večera do středečního rána bude stejné riziko hrozit také na jihu Čech, na Vysočině a na jižní Moravě.

Varování před možností silných bouřek platí pro celý Moravskoslezský kraj spolu s okresy Jeseník a Šumperk od dnešních 15:00 do 21:00. Bouřky může provázet přívalový déšť, při kterém spadne kolem 30 litrů vody na metr čtvereční. Ojediněle nelze podle meteorologů vyloučit rozvodnění potoků nebo zaplavení podjezdů a sklepů. Bouřky mohou na sever Moravy přinést také krupobití a nárazy silného větru s rychlostí zhruba 70 kilometrů v hodině.

Podobné počasí může od dnešních 22:00 do středečních 05:00 postihnout také jižní část České republiky. Kromě Jihočeského a Jihomoravského kraje se varování týká také celé Vysočiny a jihovýchodu Plzeňského a Středočeského kraje. I v jejich případě meteorologové varují před ojediněle silnými bouřkami s přívalovým deštěm a nárazy větru. Napršet může kolem 35 litrů vody na metr čtvereční.

Bouřky zaměstnaly hasiče i v noci, hlavně na jižní Moravě a Vysočině

Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména na jižní Moravě a Vysočině a také ve středních Čechách. Odstraňovali spadlé stromy a větve, čerpali vodu ze sklepů a zaplavených komunikací a čistili zanesené kanalizace. Distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON eviduje dopoledne přibližně 5800 domácností s omezením dodávek elektřiny, hlavně na jižní Moravě.

Bouřky a vítr působily škody už v pondělí odpoledne, Jihomoravský kraj zasáhly asi nejvíc. Jihomoravští hasiči do pondělních 21:00 zasahovali u 242 událostí souvisejících s počasím, přes noc se počet zvýšil na 270.

"V noci již další události téměř nepřibývaly a jednotky řešily následky odpoledních bouřek," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. "V Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, kde jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů, byla naše činnost ukončena kolem 03:00 ráno. Za dnešní ráno evidujeme kolem 20 událostí, přibývat začaly až po 06:00, zatím spíše na východ od Brna," dodal.

Firma eg.d měla ráno na jižní Moravě omezenou dodávku elektřiny u 4800 odběratelů. "Složitá situace zůstává na Hodonínsku, kde bouřky způsobily výpadky už v pondělí večer," uvedl mluvčí společnosti Roman Šperňák. Na Vysočině bylo ráno bez proudu asi 600 domácností v okolí Jihlavy, v pondělí večer bylo v kraji v jeden okamžik bez dodávek až 7000 odběrných míst.

Hasiči na Vysočině měli kvůli bouřkám od pondělního odpoledne víc než 70 zásahů. Spadlé stromy odstraňovali například v Golčově Jeníkově nebo v Osové na Žďársku. Odčerpat vodu ze sklepa ráno vyjeli do Mladoňovic na Třebíčsku. "Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Středočeští hasiči od půlnoci do 08:00 zasahovali u 35 událostí souvisejících s deštěm a bouřkami. Převážně odklízeli stromy spadlé na komunikace, řekla ČTK jejich mluvčí Dagmar Zemanová. V Praze hasiči odstranili dva stromy, které se kvůli podmáčení vyvrátily do ulice. "Bouřka Prahu tentokrát nepotrápila," napsali na twitteru.

Před silnými bouřkami, které může doprovázet přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití, varovali meteorologové. Výstrahu pro všechny české kraje a Vysočinu vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na období od půlnoci do dnešních 10:00.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 1. srpna 2021

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď