Řidiči čeká omezení kvůli pracím na D8 v Českém středohoří

foto Ilustrační foto - Řidičům se otevřela 20. září odpoledne dálnice D8 přes České středohoří bez omezení. Doposud byl provoz sveden kvůli nestabilnímu svahu do dvou jízdních pruhů. Nyní jsou otevřeny všechny čtyři a dálnice je podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla bezpečná. Na snímku je D8 u Prackovic.

Prackovice nad Labem (Litoměřicko) - Řidiči musí ode dneška až do poloviny listopadu počítat s omezením na dálnici D8 v Českém středohoří. Provoz v úseku dlouhém zhruba 1,5 kilometru před tunely na dálničním mostě bude vždy pouze v jednom jízdním pásu. Důvodem jsou práce na údržbě tzv. prackovické estakády.

"Práce vyplývají z plánu údržby a oprav, není to žádná mimořádná operace," řekl dnes novinářům mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Dálniční most vede přes geologicky složité území Českého středohoří. ŘSD loni dokončilo zpevňování tělesa dálnice. "V současné době nemonitorujeme žádné pohyby, proto můžeme začít s údržbou," uvedl František Zuckerstein z ŘSD.

Na straně mostu blíže k Praze v místech nestabilního území docházelo k deformacím podloží už v době, kdy se dálnice teprve stavěla. "Práce nyní spočívají v přizvednutí mostu o zhruba šest centimetrů, úpravě ložisek, na nichž konstrukce leží, a spuštění konstrukce. Je to jako hever u auta, ale s mnohonásobně větší silou," uvedl Zuckerstein. Po vyrovnání konstrukce se vymění dilatační závěry na dálnici. "Komplikace v dopravě mohou nastat, protože se zároveň bude provádět pravidelná údržba v tunelech," uvedl Zuskerstein. Podle něj lze předpokládat, že práce by mohly skončit dříve než v listopadu.

Stavba 92 kilometrů dlouhé dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem k hranici s Německem trvala více než 32 let. Sesuv zavalil v červnu 2013 rozestavěný úsek dálnice v délce asi 200 metrů a poškodil nedalekou železniční trať.

Poslední dvanáctikilometrový úsek přes České středohoří začali motoristé využívat v polovině prosince 2016. Kvůli nestabilnímu podloží byl tehdy u estakády provoz sveden do jednoho pruhu. ŘSD jej zpevňovalo piloty a vysokotlakou injektáží betonu. V prosinci 2018 skončily práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8. Podle některých geologů nejsou vyloučeny další sesuvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď