Režisérka Rudolfová: Bezútěšné věci může člověk dělat kdykoli

foto Jitka Rudolfová, režisérka

Do kin přichází nový film Zoufalci, kterým debutuje držitelka mnoha studentských filmových ocenění Jitka Rudolfová. O dokumentární formou natočené komedii, která se nechává inspirovat skutečnými příběhy lidí z režisérčiny okolí ocitajících se v krizi, se píše jako o generační výpovědí dnešních třicátníků. Jak svůj film vidí sama jeho režisérka, co ji k jeho vzniku inspirovalo a na mnoho dalších otázek odpovídala Jitka Rudolfová v online rozhovoru se čtenáři serveru ČeskéNoviny.cz.

Peter: Byla už jsem na vaší premiéře v Hradci. Díky. Film je docela trefný, vtipný a herci jsou dost přesní. Pracujete už na nějakém dalším filmu? Pokud ano, o čem bude?
Odpověď: Námět mám spíše jen v nástinu, takže bych ještě moc neprozrazovala.

Romana: Máte mezi současnými režiséry českými i zahraničními nějaké vzory nebo alespoň jistotu, že právě jejich film vás nikdy nezklame?
Odpověď: Mezi současnými režiséry žádné vzory nemám, musím přiznat, že se teď nejvíc dívám na starší filmy - zejména z období kolem francouzské nové vlny.

Zoufalci - foto z filmu.

Petan: Jaké máte pocity po včerejší jablonecké předpremiéře? Jaké byly ohlasy?
Odpověď: Jablonecká premiéra byla velmi příjemná, hlavně proto, že tam máte plno známých lidí, které jste třeba hodně dlouho neviděla. Bylo téměř plné kino a ohlasy - myslím, že hodně pozitivní, ale třeba se ke mně ty negativní nedonesly.

Konvalinková Dana: Vadí vám srovnávání Zoufalců se Samotáři? Ono se to díky tématu docela nabízí, co myslíte? Jak to vnímáte?
Odpověď: Já bych to určitě nesrovnávala.

Zuza: Kterou část práce na filmu máte nejradši? Co si nejvíce pří vzniku filmu užíváte a co byste nejradši přeskočila?
Odpověď: Pokaždé se těším na tu následující fázi, to znamená, že když píšu scénář, už chci, aby se začalo natáčet, když se točí, tak už bych byla nejraději ve střižně... a když je film hotov, jako třeba teď Zoufalci, už bych zase chtěla začít psát nový scénář. Jsem totiž velmi netrpělivá a a filmu mě právě baví ona rozmanitost - není to stereotypní práce.

honza : Dobrý den,Jitko, rád bych Vám řekl, že jste krásná žena. Zajímalo by mě v této souvislosti, čím Vás muž nejvíce potěší. A jakou největší poklonu Vám kdo vysekl?
Odpověď: Jsem v rozpacích, asi teď Vy :-)

Adelka: Film jsem videla na testovaci projekci. Strasne se tesim az ho ted budu moct videt hotovy. Fandim Vam a tesim se na dalsi film. Zajimalo by me odkud bere inspiraci pro namety?
Odpověď: Nevím, asi z nějaké vnitřní fantazie - ale většinou mě inspiruje nějaký vizuální vjem, který by mohl být jedním filmovým záběrem, na to se dále nabalují další motivy, důležité je také si stanovit, o čem by scénář měl být - umět si definovat téma filmu.

zoufalka: Jsou podle vás v tomhle věku okolo třicítky zoufalejší muži nebo ženy?
Odpověď: Já mám pocit, že spíš ženy, ale soudím jen dle svého okolí. Je to asi hlavně proto, že většina z nich počítá s tím, že by chtěly dítě a po třicítce už to pro ně začíná být více aktuální a když kolem nich není nikdo, s kým by ho mít chtěly, propadají panice. V tomto ohledu zavidím mužům - děti mohou mít v podstatě kdykoliv...

Zoufalci - foto z filmu.

Barbora: Jitko, jaky pripravujete dalsi projekt? Tesim se dnes na premieru a drzim palce - at ma film vysokou divackou navstevnost!
Odpověď: Děkuji:-) Konkrétní projekt zatím nemám, i když samozřejmě o čemsi přemýšlím, ale je brzy k tomu cokoliv sdělovat.

karel: Nejste trochu mladá na natáčení filmu o zoufalcích? ;-)
Odpověď: Myslím, že to není úplně o věku. A to téma mě zajímalo vlastně i z nějakého obecnějšího pohledu - bezútěšné věci člověk může dělat v jakémkoliv životním období.

Šipka 16: Prim den!O čem jsou podle Vás a ne oficikálních recenzí ZoufalcI? Je to nějaká generační zpověď :)) Potřebovala jste se s něčím sma vyrovnávat a nepřipadá vám,že "generace třicátníků" už začíná být ve filmu malinko otřepané téma??? :)
Odpověď: Rozhodně jsem neměla v úmyslu točit generační výpověď. A to že je hlavním hrdinům ve filmu třicet, není hlavní téma - je to spíš odrazový můstek, něco co je spojuje, ale to zásadní téma pro mě od začátku byla otázka - proč člověk dělá některé zoufalé věci a nedokáže si v tu danou chvíli uvědomit vlastní slabost a trapnost, k této reflexi dojde vždy až při zpětném pohledu a ten zpětný pohled, vlastní seberozpytvání se, bylo tou zásadní inspirací pro scénář.

David: Držíte se při natáčení přesně scénáře nebo necháváte herce improvizovat?
Odpověď: Ráda při natáčení improvizuji, ale vždy mám v záloze předem rozpracovaný scénář, je to proto, že ne vždy jsou podmínky takové, aby se člověk mohl "bezmezně oddávat improvizaci". Hlavně pokud se jedná o nějaké složité či nákladné scény. U herců schopnost improvizace velmi vítám, ale je důležíté vždy vědět, za jakým účelem improvizujeme, zda to skutečně slouží k obohacení látky scénáře.

Zoufalci - foto z filmu.

Radek Pecka: Ta soutěž v rámci proma k filmu, jaký to mělo ohlas? Poslali vám lidi hodně zoufalých homevideí a v jaké kvalitě? A budete ty záběry nějak dál využívat?
Odpověď: Soutěž je v kompetenci producentů a distributora, musím přiznat, že o jejím průběhu moc nevím.

Michala: Studovala jste u Chytilové? Jaká je profesorka? Máte ráda její filmy?
Odpověď: Ano, byla to velmi zajímavá zkušenost a jsem ráda, že jsem měla možnost Věru Chytilovou poznat. Jako profesorka je velice "rýpavá" - což je myslím dobře, klade vám neustále otázky ohledně toho, co děláte, proč to děláte a jak to děláte, přinutí vás to o věcech pochybovat, což je alespoň pro mě vždy přínosné.

Jirka: Dobrý den Jitko, jste spokojená s recenzemi na Váš film?
Odpověď: Musím přiznat, že recenze víceméně nečtu. A to ani na jiné filmy či divadelní představení...

Martin: Už viděli film lidi, podle kterých jste ho natočila? Pokud ano, co na něj říkali? Pokud ne, nebojíte se, co řeknou?
Odpověď: Viděli, moc se jim to líbilo, i když některé scény pro ně mohou být možná v nějakém smyslu trochu bolestné.


Více o filmu Zoufalci si přečtete zde.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď