Režisér Větrovský připomene v dokumentu příběh fotbalisty Kollera

foto Režisér Petr Větrovský (vlevo) a fotbalista Jan Koller poskytli 14. ledna 2021 v Praze rozhovor ČTK o natáčení sportovního dokumentu Jan Koller - příběh obyčejného kluka.

Praha - Režisér a producent Petr Větrovský začal natáčet dokument o fotbalistovi Janu Kollerovi, který se z amatéra v jihočeské Smetanově Lhotě stal hráčem světové úrovně. Sportovní snímek s názvem Jan Koller - příběh obyčejného kluka by měl mít českou premiéru 3. února 2022 a o týden později na Slovensku. "Jedná se také o uvedení na trh v Belgii a Německu. Do filmu partnersky vstupuje Kollerův bývalý klub Borussia Dortmund," řekl ČTK režisér Větrovský.

"Natáčení už začalo, děláme hlavně záběry se mnou, protože ve filmu vyprávím svůj příběh. Na to se samozřejmě nabalují lidé, kteří prošli mojí kariérou. Spousta spoluhráčů a trenérů žije v zahraničí, současná pandemická situace nás trochu omezuje. Až se to trochu uvolní, čeká nás natáčení převážně v zahraničí," sdělil ČTK Koller.

Filmaři například vyrazí do Turína za Pavlem Nedvědem a do Londýna za brankářem Petrem Čechem. Režiséra Větrovského, který nedávno zaznamenal úspěch s dokumentárním filmem Attila o slovenském zápasníkovi Attilu Véghovi, podle jeho slov na Kollerovi fascinuje jeho světová nezaměnitelnost.

"Od mládí jsem se fotbalu věnoval, dost o něm vím, vyslechl jsem tisíce příběhů, ale žádný nebyl takový. Příběh o tom, že někdo v osmnácti hraje přebor, ve čtyřiadvaceti první ligu a o dva roky později dává góly za národní tým, je tak neuvěřitelný, že mě přivedl k tomu zaznamenat ho na filmové plátno," sdělil Větrovský. "Ten příběh už popsán byl, ale dost povrchně. Honza nikdy nebyl v médiích tak otevřený, jako je v našem filmu," dodal.

Větrovský, bývalý funkcionář fotbalového klubu 1.FK Příbram, nenatáčí snímek pouze o kopané, ale i o soukromém životě Kollera. "Ale excesy typu, jaké jsme viděli ve filmu o Maradonovi, tam rozhodně nebudou," podotkl Koller, který v září 2009 ukončil svou reprezentační kariéru.

Během své profesionální kariéry prošel hráč přezdívaný "Dino" Spartou, Lokerenem, Anderlechtem, Dortmundem, Monakem, Norimberkem, Samarou a Cannes. V nejvyšších soutěžích nastřílel celkem 180 gólů, mistrovské tituly získal kromě ČR i v Belgii a Německu. V roce 1999 vyhrál domácí anketu Fotbalista roku, o rok později byl vyhlášen nejlepším hráčem belgické ligy. "Za profesionálně nejlepší pasáže mého života považuju své první zahraniční angažmá v belgickém Lokerenu, pak Andrlecht Brusel, kde jsem nejvíce fotbalově vyrostl, a pak Dortmund, kde už se hrál opravdu fotbal světové úrovně," uvedl Koller.

Rekordman v počtu branek vstřelených v dresu národního týmu Koller ve svých sedmačtyřiceti letech stále hraje amatérsky fotbal a hokej. Profesionálnímu fotbalu by chtěl pomoci jako funkcionář. "Rozhodl jsem se kandidovat do výkonného výboru okresního fotbalového svazu Písecka. S partou kolem fotbalu se snažíme po posledních aférách očistit jeho pověst," prohlásil.

Více než dvoumetrový útočník patřil i k největším oporám národního týmu, s nímž si zahrál na jednom světovém a třech evropských šampionátech. Člen Klubu ligových kanonýrů a s 55 góly historicky nejlepší střelec české reprezentace debutoval až v necelých 26 letech v únoru 1999 proti Belgii a hned se postaral o jediný gól utkání. Nejslavnější chvíle zažil na Euru 2004 v Portugalsku, kde spanilou jízdu svěřenců trenéra Brücknera ukončila až smolná porážka v semifinále s Řeckem. Pražský rodák začínal s fotbalem jako brankář v jihočeské Smetanově Lhotě, v roce 1994 si ho z divizního Milevska už jako útočníka nečekaně vytáhla Sparta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď