Režisér Morávek pracuje na celovečerním filmu Nikola Šuhaj

foto Režisér Vladimír Morávek.

Brno - Režisér Vladimír Morávek pracuje na třetím celovečerním filmu, ve kterém se vrací k příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje. Film bude volnou variací na inscenaci Divadla Husa na provázku Balada pro banditu dramatika Milana Uhdeho a skladatele Miloše Štědroně. Balada pro banditu se na "Provázku" hrála v 70. letech a znovu po roce 2005, kdy se stal Morávek uměleckým šéfem.

Film Nikola Šuhaj vzniká v česko-slovenské koprodukci nakladatelství a agentury Větrné mlýny a společnosti MPhilms. Koproducentem je Česká televize. O víkendu padne poslední klapka. Do kin by se Nikola Šuhaj měl dostat na podzim 2020.

Čtyřiapadesátiletý Morávek je uznávaný divadelní režisér, z Husy na provázku odešel na konci roku 2017. Jeho filmový debut Nuda v Brně získal pět Českých lvů, včetně sošek za nejlepší režii a nejlepší film. S Nikolou Šuhajem se vrací k natáčení celovečerního filmu po 14 letech.

Obsadil české i slovenské herce, například Jana Zadražila, Evu Vrbkovou a Martina Hubu. Ve filmu se objeví také Miroslav Donutil a Boleslav Polívka. Natáčelo se převážně v Brně a okolí, Starém Hrozenkově, šest dní také v ukrajinské Koločavě, odkud příběh Šuhaje - prostřednictvím spisovatele Ivana Olbrachta - do Česka doputoval.

"S Vladimírem Morávkem je natáčení náročné, neodpustí nic hercům, štábu, ale především sám sobě, je maximalista, nepřistoupí na kompromis. Ale myslím, že pro všechny zúčastněné je natáčení zážitkem, třeba náročným, ale zážitkem," řekl Pavel Řehořík z Větrných mlýnů.

Původní inscenaci Balada pro banditu už na plátno převedl v roce 1978 režisér Vladimír Sís. Srovnávání se Morávek neobává. Připomněl, že před lety oživil a nově pojal divadelní představení Balada pro banditu, přestože jej mnozí odrazovali.

"Že přece Bittová, že přece Donutil... Že to divák nebude chtít vidět jinak. Nakonec se tato nová provázkovská Balada hrála daleko víc než ona původní. Mám tedy v tuto chvíli naději, že i druhý film na téma tohoto příběhu může cosi znamenat navzdory osudu. Že je třeba ještě cosi dodat. A to právě skrze zacházení s filmovou řečí. Já sním o jiném filmu," uvedl Morávek.

"Myslím si, že ten film má šanci oslovit i dnešní publikum, je dobře, že Vladimír Morávek souhlasil s naším nápadem, že látku podruhé přenese na plátno," uvedl Řehořík. Poukázal také na to, že některé Štědroňovy melodie k Baladě pro banditu prakticky zlidověly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 31°C

Celá předpověď