Reuters: Turecko v květnu zvýšilo nákupy ruské ropy na sedmiměsíční maximum

foto Ropovod. Ilustrační foto.

Moskva - Turecko v květnu zvýšilo nákupy ruské ropy Urals na sedmiměsíční maximum, turecké rafinerie zvýšenými nákupy reagují na nízké ceny této ropy. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv Eikon a z informací od obchodníků, na které se odvolává agentura Reuters. Turecko je teď jediným velkým dovozcem ropy Urals po moři v Evropě, většina ostatních evropských zemí se kvůli ruské vojenské invazi na Ukrajinu dohodla na embargu na tuto ropu.

Tureckým prezidentem byl o víkendu na další pětileté období po dvaceti letech ve vrcholných funkcích opět zvolen Recep Tayyip Erdogan. Ruský prezident Vladimir Putin ho při gratulaci ke znovuzvolení označil za "drahého přítele". Erdoganovi poblahopřál také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyjádřil naději v posílení vztahů mezi Ukrajinou a Tureckem.

Dodávky ropy Urals do tureckých přístavů v květnu podle údajů firmy Refinitiv Eikon a výpočtů agentury Reuters činily zhruba 230.000 barelů denně. To představuje nejvyšší úroveň od loňského října a téměř dvojnásobek proti dubnu.

Turecko zvýšilo dovoz ropy Urals už v loňském roce. V prvních pěti měsících letošního roku činil objem nákupů kolem 150.000 barelů denně. Nacházel se tak na podobné úrovni jako ve srovnatelném období loňského roku. Podle obchodníků je prostor pro dovoz ruské ropy do Turecka omezený kapacitami tureckých rafinerií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď