Reuters: Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů

foto Ilustrační foto - Sídlo developerské společnosti China Evergrande ve městě Šen-čen.

Hongkong - Někteří držitelé zahraničních dluhopisů problémové čínské developerské společnosti Evergrande zatím neobdrželi úroky, jejichž termín splatnosti vypršel ve čtvrtek. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené se situací. Firma Evergrande se k platbě úroků zatím nevyjádřila. Akcie podniku během dnešního obchodování na hongkongské burze oslabily o téměř 12 procent.

Celkové závazky společnosti Evergrande přesahují 300 miliard dolarů (6,5 bilionu Kč). Firmě ve čtvrtek vypršel oficiální termín pro uhrazení úroků 83,5 milionu dolarů (1,8 miliardy Kč) ze zahraničních dluhopisů. Pokud tyto úroky neuhradí do 30 dnů od vypršení termínu, dostane se do platební neschopnosti.

Divize výroby elektrických aut však dnes varovala, že čelí nejisté budoucnosti, pokud nedostane rychlou finanční injekci. Podle jejího vyjádření bez strategické investice nebo prodeje aktiv bude mít problémy s platbami zaměstnancům a dodavatelům a hromadnou výrobou aut. To je zatím nejzřetelnější signál toho, že krize skupiny se zhoršuje i v jiných částech jejího podnikání. Akcie divize dnes klesly o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky.

Čínská centrální banka dnes opět dodala hotovost do bankovního systému, což je považováno za signál podpory trhů. Úřady však o potížích společnosti Evergrande mlčí a čínská státní média nenabídla žádná vodítka ohledně případné záchrany.

Investoři se obávají, že kolaps podniku by mohl těžce zasáhnout čínský finanční systém a že negativní dopady by se mohly rozšířit i do zbytku světa. Držitelé dluhopisů se podle Reuters začínají domnívat, že může trvat týdny, než se situace vyjasní.

"Nyní je jasné, že Evergrande využije 30denní odklad, aby zjistila, zda bude nějaký další vývoj nebo instrukce od vlády," uvedl analytik výzkumného portálu Bondsupermart Jackson Chan.

Pokud se Evergrande dostane do platební neschopnosti, bude muset přikročit k restrukturalizaci dluhu. Analytici předpokládají, že v takovém případě držitelé dluhopisů získají zpět pouze malou část investovaných peněz. Upozorňují, že neexistuje žádný precedens v takové velikosti jako Evergrande. Případná restrukturalizace by tak byla jednou z největších v historii Číny a naděje na rychlé vyřešení nejsou velké.

Společnost Evergrande v současnosti vlastní přes 1300 developerských projektů ve více než 280 čínských městech. Čínská vláda podle čtvrteční zprávy listu The Wall Street Journal (WSJ) vyzvala úřady v celé zemi, aby se na pád firmy Evergrande připravily.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď