Restaurátoři dnes začali odstraňovat graffiti z Karlova mostu

foto Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří 15. července 2019 večer posprejovali jeden z pilířů Karlova mostu v Praze (na snímku z 16. července 2019). Podezřívá je z poškození cizí věci, škoda zatím nebyla vyčíslena. Hrozí jim až tři roky vězení.

Praha - Restaurátoři dnes začali pracovat na odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu. Práce budou dokončeny nejpozději 15. srpna, řekl ČTK restaurátor Jan Mjartan. Uvedl, že v pátek podepsal s Technickou správou komunikací smlouvu. Karlův most posprejovali v půlce července dva němečtí mladíci. Policie je ještě na místě zadržela. Soud jim uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100.000 korun.

S kolegyní Mjartan nyní pracuje na prvním znaku. Lépe se daří odstraňovat černou barvu, tyrkysová je odolnější, uvedl. Zda na kamenech zbudou po sprejích stíny, zatím nechce odhadovat. V pondělí by se na průběh prací měli podle něj přijít podívat také památkáři.

Práce restaurátoři na sprejerském nápisu o rozměrech pět krát dva metry zahájili ráno, upozornila Česká televize. Chemické čisticí prostředky nechávají působit různě dlouho. Několik minut podle doporučení výrobce nestačilo. Čistič tedy nechali působit 30 minut a následně pod fólií déle než hodinu. Nyní se opět snaží čističem a kartáčkem nápis smýt. Použijí také tlakové čištění vodou, uvedl Mjartan.

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. ledna 2020

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď