Firmy rozšiřují povinnost nosit respirátor, home office zatím neobnovují

foto Od 25. října 2021 začala platit přísnější opatření proti šíření koronaviru. Nově jsou povinné respirátory i ve vnitřních prostorách firem. Na snímku z velešínské společnosti Jihostroj je montážní pracovnice s nasazenou ochranou úst.

Praha - Velké společnosti rozšiřují povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech. Rozšiřování nebo celoplošné nařízení home office zatím většinou neobnovují. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Rovněž ministerstvo financí ČTK sdělilo, že o znovuzavedení plošnější práce z domova v současnosti neuvažuje.

Například v pěti výrobních závodech a dvou vývojových centrech Orlen Unipetrolu platí povinnost nošení respirátorů uvnitř dlouhodobě. "Zaměstnanci v případě potřeby mohou pracovat z domova, celoplošné nařízení jsme ale zatím neobnovili,“ sdělil ČTK mluvčí firmy Pavel Kaidl. Každý týden je v Orlen Unipetrolu zaměstnancům podle něj posílán e-mail informující o aktuální situaci, ve kterém jsou připomínána hygienická a bezpečnostní opatření. Aktuální proočkovanost zaměstnanců Unipetrolu je 70 procent, uvedl Kaidl.

Proočkovanost 70 procent je i mezi zaměstnanci ČEZ, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Alice Horáková. Firma podle ní i nadále důsledně apeluje na zaměstnance, aby zvážili očkování. Povinnost nošení respirátorů se dnes podle ni rozšířila na všechny vnitřní prostory. "Doposud byla tato povinnost omezena pouze na společné prostory - například recepce, chodby nebo toalety,“ uvedla mluvčí.

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS má podle mluvčí Hany Klímové dlouhodobě zavedená opatření, jako jsou měření teploty vstupujícím osobám, důsledná a pravidelná dezinfekce prostor či distribuce ochranných prostředků zaměstnancům. "Ode dneška platí povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorách společnosti, včetně kanceláří. Pouze v případě, kdy je zaměstnanec v kanceláři sám nebo je od ostatních vzdálen 1,5 metru, tato povinnosti neplatí," sdělila ČTK Klímová. Plošnější zavedení home office podle ní není v plánu, byť zaměstnanci v případě potřeby již mohou využít možnost práce z domova.

Ministerstvo financí (MF) dnes ČTK sdělilo, že v tuto chvíli nepředpokládá, že by nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví včetně zkrácení platnosti testů jakkoliv zkomplikovalo chod úřadu či jeho resortních organizací. "Pokud jde o nákupy respirátorů, MF v současné době disponuje dostatečnými zásobami respirátorů pro vybavování svých zaměstnanců, dokupovat respirátory naopak budou některé naše resortní organizace," uvedl úřad.

Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď