ČR odmítla nákup očkování ze Spojených arabských emirátů

foto Ilustrační foto - Krabička s vakcínou AstraZeneca na snímku pořízeném 26. února 2021 v Třemošnici na Chrudimsku v ordinaci praktického lékaře Radoslava Svobody, který jako jeden z prvních v Pardubickém kraji začal očkovat své pacienty vakcínou proti koronaviru.

Praha - Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného šlo o vakcíny, které neměly povolení pro použití v Evropské unii. Na twitteru ministerstva zdravotnictví napsal, že šlo o nabídku na zprostředkování nákupu vakcín z Indie. Proti informaci se ohradil premiér Andrej Babiš (ANO), Česko by podle něj přijalo seriózní nabídky, ne podvodné.

Podle Petříčka dostala Česká republika od emirátů nabídku na nákup vakcín společnosti AstraZeneca vyrobených v Indii díky licenci. Vakcína by v Česku byla nejpozději za dva měsíce, uvedl. "Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou," řekl Petříček Respektu.

Odmítavé stanovisko na dnešním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvedl Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle serveru je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Následně to potvrdil Blatný. "Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení," napsal na twitteru. "Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost," dodal ministr.

Babiš po jednání vlády řekl, že se proti informaci o odmítnutí nákupu zásadně ohrazuje. "Podepsali jsme smlouvu, ve které jsme se zavázali, že nebudeme nakupovat vakcínu AstraZeneca mimo smlouvu," uvedl. Česko podle něj mělo už i dříve nabídky očkovacích látek přes soukromého prostředníka. "Tenhle černý trh jsme nahlásili a vyšetřuje to i OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům," řekl. Česko podle něj o navýšení dodávek vakcín usiluje, ale akceptovalo by jen seriózní nabídky, nikoliv podvodné.

Podle Petříčka ale použití schválené vakcíny vyrobené mimo EU není vyloučené. "Podle informací, které jsem si ověřoval, tak mluvčí Evropské komise řekl, že se tyto záležitosti dají řešit, i kdyby výroba probíhala mimo autorizované výrobní závody," řekl ministr v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Mluvčí společnosti AstraZeneca řekl agentuře Reuters, že firma soukromému sektoru neposkytuje žádné vakcíny k prodeji či distribuci v Evropě. "Pokud někdo nabízí vakcíny soukromě, je to pravděpodobně podvrh, takže by to mělo být odmítnuto a nahlášeno místním zdravotnickým úřadům," uvedl.

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Vakcínu vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti nemoci covid-19 očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702.000 dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Vedle látky od společnosti AstraZeneca je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech. Dodavatelé do ČR zatím dovezli zhruba milion dávek, řekl dnes Blatný v České televizi (ČT).

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o jejich poskytnutí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď