Republikáni ruší hlavní část nominačního sjezdu, uvedl Trump

foto Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě, 23. července 2020.

Washington - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Republikánská strana ruší hlavní část nominačního sjezdu před listopadovými prezidentskými volbami. Čtyřdenní akce s několika tisíci účastníků, která se měla uskutečnit v srpnu ve městě Jacksonville na Floridě, se nebude konat kvůli šíření koronaviru. Část nominačního sjezdu, která se má konat v Severní Karolíně, je ale dál v plánu.

"Není ta správná doba na to, abychom měli velký sjezd," uvedl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Za důvod rozhodnutí označil rostoucí počet případů nákazy koronavirem na Floridě. "Je to jiný svět a chvíli ještě takový bude," dodal Trump.

Na Floridě se v posledních týdnech začal koronavirus výrazně šířit. Stát s 21 miliony obyvatel má nyní 390.000 potvrzených případů nákazy. S covidem-19 zde zemřelo přes 5600 lidí. Město Jacksonville je přitom jedním z místních ohnisek šíření viru SARS-Cov-2.

Republikánský nominační sjezd se měl původně celý konat ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Tamní guvernér Roy Cooper však nechtěl konání akce umožnit kvůli obavám z šíření koronaviru. Republikáni přitom opakovaně odmítali akci zmenšit a provést ji z velké části virtuálně, jak učiní demokraté.

Nakonec republikáni rozhodli, že bude akce rozdělena do dvou míst. Zatímco delegáti jednotlivých států měli formálně Trumpa vyslat do voleb jako republikánského kandidáta v severokarolínském městě Charlotte, prezident měl nominaci přijmout na čtyřdenní akci s tisícovkami účastníků ve stovky kilometrů vzdáleném floridském městě Jacksonville.

Právě druhá z částí se podle Trumpova vyjádření nebude kvůli šíření koronaviru konat. Akce v Charlotte, která má trvat jen čtyři hodiny, je ale dál v plánu. Uskuteční se 24. srpna. Nominaci chce Trump přijmout "alternativní" formou, podle agentury AP by mohl být jeho projev přenášen on-line.

Na nominační sjezd do Jacksonvile mělo podle agentury AP přijet až 10.000 lidí. I to je přitom ve srovnání s běžnými volebními roky pouhý zlomek. Nominační akce v Charlotte se bude moci zúčastnit jen 336 delegátů. Ostatní budou hlasovat v zastoupení.

Demokraté, jejichž kandidátem na prezidenta bude téměř jistě bývalý viceprezident Joe Biden, už minulý měsíc zrušili nominační sjezd, který se měl konat od 17. do 20. srpna v Milwaukee ve státě Wisconsin. Akce se místo toho bude konat převážně na internetu. Samotný Biden by měl ale nominaci přijmout v Milwaukee.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď