Renault odhaduje, že kvůli nedostatku čipů vyrobí o půl milionu aut méně

foto Ilustrační foto - Sídlo francouzské automobilky Renault v Aubergenville.

Paříž - Francouzská automobilka Renault odhaduje, že kvůli globálnímu nedostatku čipů vyrobí letos o půl milionu aut méně. To je větší pokles, než odhadovala dříve. Ve třetím čtvrtletí firmě prodej klesl o 22,3 procenta na 599.027 vozů. Výhled zisku na letošní rok ale dnes automobilka ponechala beze změny, neboť auta prodává za vyšší ceny, zatímco náklady jí klesly.

V červenci Renault předpokládal, že letos vyrobí proti plánu o 200.000 vozidel méně. Jen ve třetím kvartálu činil provozní výpadek 170.000 vozů, uvedla firma.

Se zakázkami přitom Renault potíže nemá. Objednávkové knihy byly koncem září tak zaplněné, jako byly naposledy před 15 lety.

Tržby se od července do září snížily o 13,4 procenta na devět miliard eur (téměř 231 miliard Kč). Větší ztrátě zabránily právě vyšší prodejní ceny.

Pod novým šéfem Lucou de Meo se Renault rozhodl méně soustředit na kvantitu a místo toho se podobně jako další automobilky zaměřil na návratnost. Skupina také zachovala prognózu letošní provozní marže – ta by se měla pohybovat na úrovni prvních šesti měsíců, kdy činila 2,8 procenta.

Plně elektrické, plug-in hybridní a hybridní modely tvořily ve třetím čtvrtletí více než 31 procent prodeje, uvedl Renault. De Meo koncem června oznámil, že firma hodlá v příštích pěti letech do elektrifikace svých aut investovat deset miliard eur. Automobilka podle něj předpokládá, že vozy s plně elektrickým pohonem budou do roku 2030 tvořit až 90 procent jejích modelů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď