Renault 5 přijde s řadou inovací

foto Prototyp elektromobilu Renault 5.

Vývojáři francouzské automobilky již finišují s testy prototypů budoucího elektromobilu Renault 5. Tiskové oddělení také odtajnilo některé informace o tomto připravovaném levném elektrickém voze.

Renault 5 se představí ještě letos a v plné míře by měl vstoupit do prodeje v příštím roce. V souvislosti s tím skončí výroba i prodej modelu Zoe.

Renault 5 je prvním vozem francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, který využije speciální platformu pro malé elektromobily. Její označení zní CMF-B EV. Ta ovšem sdílí 70 procent dílů s platformou CMF-B určenou pro spalovací vozy a na níž jsou zkonstruované například modely Clio a Captur. Toto řešení sníží výrobní náklady na jeden vyrobený kus v porovnánís modelem Zoe o třicet procent.

Renault slibuje, že vůz bude mít výborné jízdní vlastnosti. Jednak díky použití zadní víceprvkové nápravě a jednak díky snížení hmotnosti jednotlivých důležitých komponent elektrického pohonu. Například hmotnost baterie (a současně rozměry) se zmenší díky jejímu rozčlenění do pouze čtyř modulů. Zoe přitom nyní má těchto modulů 12. Už jen to znamená úsporu patnácti kilogramů.

Další odlehčení mají na svědomí konstruktéři trakčního elektromotoru. Ten sice vychází z technických řešení používaných u současných vozů Zoe a elektrického Mégane, ale v porovnání s tím v Zoe je o dvacet kilogramů lehčí.

Kapacitu baterie, dojezd a ani výkon pohonné jednotky zatím Renault nezveřejnil. Utajované jsou také rozměry a objem zavazadlového prostoru.

Renault 5 bude v segmentu malých elektromobilů jedním z hlavních konkurentů pro chystané modely značek Volkswagen, Cupra a Škoda. Stejně jako v jejich případě by základní cena neměla přesáhnout 500-600 tisíc korun.

Autonaelektřinu.cz 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď