Řeky v povodí Vltavy jsou pod polovinou běžných průtoků

foto Vodáci, nedostatek vody, vyschlá řeka - ilustrační foto.

Praha - Průtoky neregulovaných řek v povodí Vltavy jsou na zlomcích obvyklých hodnot. Berounka má aktuálně průtok mezi pětinou a 45 procenty dlouhodobého červencového průměru. Koncem Sázavy pak protéká kolem čtyř metrů krychlových za vteřinu, což je necelá třetina dlouhodobého červencového průměru, řekl dnes ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán. Profilem Vltavy v Malé Chuchli pak protéká polovina běžného objemu. Hlavní nádrže Vltavské kaskády jsou však stále naplněné z 90 procent, zásoby vody jsou dostatečné.

"Podle hydrologické prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v nejbližších dnech na většině toků očekává mírný pokles průtoků nebo setrvalý stav. Srážky, které by mohly současnou hydrologickou situaci významněji ovlivnit nejsou v následujícím období očekávány," dodal mluvčí.

Vltavská vodní cesta však zůstává splavná. Na vodním díle Hracholusky na Mži je hladina snížená, nádrž je plná ze 75 procent, plavební hloubka tak není garantovaná pouze v části nádrže. "Splavnost jiných řek, například Lužnice, Sázavy nebo Berounky z hlediska rekreační plavby sice nesledujeme, ale ani zde nemáme zprávy o nějakém výrazném omezení splavnosti," uvedl Roldán. Od dnešního dne platí ale zákaz splouvání Teplé Vltavy.

Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. V roce 2018 byly přitom vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století, uvedl dnes ČHMÚ. Půdní sucho podle něj nyní sužuje 64 procent území a do konce měsíce se stav zřejmě nezlepší. Vytrvalý déšť meteorologové nečekají, mají být jen lokální přeháňky nebo bouřky, které pouze vylepší vlhkost ve svrchních půdních vrstvách a jen v některých oblastech Česka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 1. června 2020

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď