Rektor Masarykovy univerzity přijme 28. října pozvání na Hrad

foto Rektorem Masarykovy univerzity v Brně jmenoval 11. července 2019 na Pražském hradě prezident Miloš Zeman neurologa a děkana lékařské fakulty Martina Bareše (na snímku). Akademický senát ho zvolil do čela vysoké školy v dubnu. Funkce se ujme v září.

Brno - Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš se 28. října zúčastní slavnostního udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. Dnes obdržel pozvánku z Hradu a rozhodl se pozvání přijmout. Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová také dostala pozvánku, účast zvažuje, zjistila ČTK od tiskových mluvčích obou vysokých škol.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na slavnostním ceremoniálu u příležitosti státního svátku v minulých letech chyběl. Hrad jej po neshodách s prezidentem Milošem Zemanem přestal zvát. Bek letos ve funkci skončil, jeho nástupcem je neurolog Bareš.

"Slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se Martin Bareš jako rektor Masarykovy univerzity, která nese jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a je bytostně spjata se vznikem samostatného Československa i tímto svátkem, zúčastní," uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

Bareš už dříve ČTK řekl, že se chce stejně jako Bek vyjadřovat ke společenským otázkám. Neplánuje ale vstupovat do stranické politiky. "Politické věci je nutné komentovat z pozice rektora, pokud se týkají financování, směřování společnosti v oblasti vzdělanosti, upozornění na problémy, které ohrožují demokracii," řekl.

Nerudová dostala pozvánku na předávání státních vyznamenání. "Pozvání na navazující recepci neobdržela. Svoji účast zvažuje," uvedl mluvčí školy Filip Vrána.

Mezi pozvanými je také rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý. Ke své případné účasti se nevyjádřil. Pozvánka dnes dorazila i na Vysoké učení technické v Brně. Rektor Petr Štěpánek je ale na služební cestě, mluvčí Radana Koudelová tak zatím nemá informaci, zda na Hrad dorazí.

"V tuto chvíli mohu jen potvrdit, že pan rektor Štěpánek se spolu s dalšími rektory zúčastní položení kytice u pomníku T. G. Masaryka v pondělí 28. října v Praze," uvedla Koudelová.

Hrad pozval také rektora Univerzity obrany Bohuslava Přikryla. Protože je v pracovní neschopnosti, pojede místo něj na Hrad jeho zástupce Alois Matýzka.

Na Hrad se vydá rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Alois Nečas. Univerzita letos slaví 100 let od zahájení výuky veterinárního lékařství v České republice.

"Rektor považuje taková výročí za tak mimořádná a významná pro Českou republiku, že pokládá za nezbytné se oslav výročí založení Československa na Pražském hradě zúčastnit. Svojí přítomností vyjadřuje úctu k tak významnému svátku symbolizujícímu samostatnou Československou republiku a v současné době samostatnou Českou republiku," uvedla za univerzitu Soňa Šmahelová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď