Regan: Kanada a ČR mají velmi dobré obchodní vztahy

foto Kanada - vlajka - ilustrační foto.

Praha - Kanada a Česká republika mají velmi dobré obchodní vztahy a v řadě mezinárodních otázek zaujímají podobná stanoviska. Po setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem to dnes řekl předseda dolní komory kanadského parlamentu Geoff Regan.

V roce 2017 činil vzájemný obchod mezi Kanadou a Českou republikou 820 milionů kanadských dolarů, z toho český export do Kanady tvořil 626 milionů kanadských dolarů, uvedl Regan a doplnil, že o nárůst v exportu se zasloužila dohoda o vzájemném obchodu mezi EU a Kanadou. ČR a Kanada rovněž zaujímají podobná stanoviska v řadě otázek, například v oblasti bezpečnosti, a spolupracují v mezinárodních organizacích, jako je NATO a OSN, doplnil Regan.

V krátkém projevu Regan označil Prahu za jedno z nejkrásnějších evropských měst s krásnou architekturou a zdůraznil, že podobné návštěvy přispívají k dalšímu posílení vzájemných vztahů. Regan také poděkoval tlumočníkovi a ve svém projevu hovořil anglicky i francouzsky, přičemž upozornil na to, že kanadský parlament je bilingvní a práce tlumočníků si velmi váží.

Vondráček řekl, že česko-kanadské vztahy jsou v nejlepší kondici, v jaké kdy byly. Zároveň ale poznamenal, že návštěvy předsedů dolních komor parlamentu se možná nekonají dostatečně často; naposledy se vzájemná návštěva uskutečnila v roce 2005. Vondráček uvedl, že možná ještě letos Kanadu navštíví.

V pátek Vondráček a Regan společně na Karlově univerzitě uctí památku Jana Palacha, který se upálil před 50 lety s cílem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci po invazi vojsk států Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Politici si také připomenou roli Kanady v podpoře československého exilu po roce 1968.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď