Ředitel Divadla Na Jezerce si chodí na jeviště odpočinout

foto Herec a principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský (na archivním snímku) oslaví 9. června 2015.

Praha - Jan Hrušínský, jehož soukromá divadelní společnost provozuje Divadlo Na Jezerce, 15 let existence této pražské scény slavit nebude. Divadlo v nuselském parku Jezerka sice bylo otevřeno 2. prosince 2004, ale premiéru měla Divadelní společnost Jana Hrušínského o dva roky dříve v Divadle Gong. Už v roce 2017 si proto výročí mimo jiné připomněla vydáním výpravné publikace. V divadle v současné době zkouší inscenaci Gin Game s Jiřinou Bohdalovou a Milanem Kňažkem, která bude mít v režii Radka Balaše premiéru na začátku příštího roku. ČTK to řekl herec a ředitel Divadlo Na Jezerce Jan Hrušínský.

"Před sedmnácti lety jsme začínali ve vysočanském Gongu ve čtyřech lidech a se dvěma techniky. Představení Zahraj to znovu, Same od Woodyho Allena hrajeme dodnes, má přes 350 repríz. V Divadle Na Jezerce dnes pracuje přes 140 lidí. Už nejsme malou lodičkou, ale velkou lodí plující v rozbouřených vlnách české kultury," uvedl Hrušínský.

Svého rozhodnutí založit soukromou divadelní společnost podle svých slov již mnohokrát zalitoval. "Ale mnohokrát jsem ten pocit také změnil v radost a byl jsem naplněn pocitem určité smysluplnosti, když vidíte, kolik lidí má o divadlo zájem. V sále máme 205 křesel a několik přístavků, a přesto jsme v červnu přivítali miliontého diváka. Občas je nám soukromníkům vyčítáno, že neposkytujeme službu veřejnosti. Ale co už by jiného měla být služba veřejnosti než právě tohle," prohlásil čtyřiašedesátiletý Hrušínský.

Krize byly spojené s odchody lidí a finančními problémy. Hrušínský uvedl, že rozdíl mezi příjmy a výdaji je 20 procent a finance musí najít jiným způsobem než zvyšováním vstupného. Například hledáním sponzorů nebo zájezdovými představeními. Nechtějí však jít cestou laciné zábavy. Na Jezerce odehrají 250 představení ročně. "Snažíme se nepodbízet a hrát věci, které neurazí lidskou inteligenci. Ať hrajeme komedie nebo tragédie, vždycky se snažíme, aby na konci bylo nějaké světýlko naděje, aby divák neměl chuť si jít po návštěvě našeho představení pustit plyn," podotkl Hrušínský.

Syn herce Rudolfa Hrušínského se na plátnech kin naposledy objevil letos ve snímku Pražské orgie, jehož scénář napsala režisérka Irena Pavlásková podle novely amerického spisovatele Philipa Rotha. Jinak hraje spíše v televizních filmech a ve vlastním divadle příliš neúčinkuje. "Hraju málo, ztratil jsme hereckou ctižádost. Kvůli práci v kanceláři jsem tak v třetině z našich patnácti představení, které máme v současné době na programu. Možná to zní divně, ale já si na jeviště chodím odpočinout," sdělil.

Mezi další Hrušínského plány do budoucna patří přenesení úspěšného představení Pánský klub na filmové plátno.

Jan Hrušínský na jevišti stál poprvé v pěti letech a už od té doby bylo jasné, že půjde ve stopách svého otce Rudolfa. Po úspěšném ukončení studia pražské konzervatoře začal účinkovat v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 1984 do roku 1990 byl členem pražského Realistického divadla. Poté působil krátce v Divadle Na zábradlí, spolupracoval s divadlem Rokoko a Divadlem v Řeznické. Jednu dobu též spolupracoval s Divadlem ABC. Nakonec se rozhodl volně navázat na rodinnou tradici a v roce 2002 založil vlastní Divadelní společnost Jana Hrušínského.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď