Řecko do nových voleb povede přechodná vláda v čele se soudcem Sarmasem

foto Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová (vpravo) pověřila sestavením přechodné vlády, která připraví nové parlamentní volby, předsedu řeckého účetního dvora, soudce Joannise Sarmase (vlevo). 24. května 2023. 

Atény - Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová dnes pověřila sestavením přechodné vlády, která připraví nové parlamentní volby, předsedu řeckého účetního dvora, soudce Joannise Sarmase. Nové volby by se mohly podle neoficiálních informací místních médií konat 25. června. Uskuteční se proto, že po nedělním hlasování lídr žádné strany nepřijal nabídku na sestavení vlády.

Fotogalerie

V parlamentních volbách v neděli vyhrála konzervativní strana Nová demokracie (ND) premiéra Kyriakose Mitsotakise, která získala ve 300členném parlamentu celkem 146 křesel. Jelikož jí to nestačilo na samostatnou vládní většinu, odmítl Mitsotakis mandát k sestavení vlády s tím, že chce mít jednobarevný kabinet. Po něm vrátili pověření sestavit vládu prezidentce i předseda největší opoziční strany SYRIZA Alexis Tsipras a lídr sociálnědemokratické strany PASOK Nikos Andrulakis.

Podle řecké ústavy musí prezidentka jmenovat přechodnou vládu, pokud žádný z pokusů o sestavení vlády neuspěje. "Je mi velkou ctí, ústavním závazkem a občanskou povinností přijmout tuto zodpovědnost," uvedl Sarmas, který podle řeckého tisku složí ve čtvrtek přísahu jako nový premiér. Jeho ministři by se mohli ujmout úřadů už v pátek, informuje stanice CNN Greece.

Úkolem šestašedesátiletého soudce Sarmase, který předsedá nejvyššímu finančnímu soudu v Řecku, bude připravit nové parlamentní volby. Jeho přechodnou vládu by měl potvrdit nový parlament, který poprvé zasedne v neděli a který bude už příští týden rozpuštěn.

Nedělní volby nepřinesly vítězné straně většinu v parlamentu, protože se konaly podle nového systému a na rozdíl od předchozích let vítěz nedostal bonus 50 křesel. Nový systém ale počítá také s tím, že v opakovaných volbách už strana, která bude první, bonus dostane. Pokud vítěz bude mít 25 procent hlasů, dostane navíc 20 mandátů. Bonus bude tím vyšší, čím více hlasů vítězná strana ve volbách získá. Může dostat maximálně 50 mandátů navíc, pokud vyhraje minimálně se 40 procenty hlasů. Za každých půl procenta navíc nad 25 procent dostane totiž jedno křeslo jako bonus.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď