Cestujícím do Řecka ministerstvo doporučí odběrová místa

foto Ilustrační foto - Dezinfikování lehátek na pláži Alimos nedaleko Atén, 16. května 2020.

Praha - V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Země od pondělí požaduje negativní test na koronavirus ne starší než 72 hodin a lékařské potvrzení od laboratoře. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové mají cestovní kanceláře, které lety do Řecka organizují, ministerstvu na e-mail crtexterni@mzcr.cz hlásit počet klientů podle bydliště a času odletu, aby bylo možné testovací kapacity adekvátně navýšit. Češi, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají zájem kvůli povinnému testování na covid-19 stornovat.

Lidé si musí povinný test zaplatit sami, cenu pro samoplátce stanoví odběrová místa a laboratoře. Ve fakultních a krajských nemocnicích je cena 1756 korun. Na soukromých odběrových místech může být cena vyšší, někde dosahuje s expresním příplatkem až 7000 korun.

Aktuální kapacita testování v celé zemi je asi 8000 testů denně, řekla dnes Rážová na dotaz ČTK. "Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno," řekla Rážová. Podle ní mají lidé využít testovací místo ve svém kraji, kde to zajišťuje fakultní nebo krajská nemocnice. Odběr i test v laboratoři mají být vyřízeny přednostně. Od převzetí vzorku v laboratoři to trvá nejméně šest hodin.

Rážová nejprve uvedla, že bude třeba před odjezdem do Řecka navštívit kvůli potvrzení i praktického lékaře. Později odpoledne ale své tvrzení opravila. Ministerstvo zahraničních věcí na webu píše, že je třeba "potvrzení o negativním molekulárním PCR testu na covid-19 ne starší 72 hodin od doby odběru vzorku, vystavené v certifikované laboratoři země původu nebo tranzitu a doprovázené lékařským potvrzením negativní diagnózy v anglickém jazyce, kde je uvedeno jméno a příjmení a číslo cestovního dokladu testovaného. Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě)."

Jako potvrzení nestačí SMS, kterou laboratoř výsledek oznámí testovanému na mobil. O potvrzení je třeba požádat před odběrem, někde se platí navíc. "Oficiální vyhláška s pravidly pro cestovatele z České republiky do Řecka bude Řeckem vydána do konce tohoto týdne," sdělila ČTK Renata Povolná z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš v minulých týdnech uvedl, že stát by měl mít větší vliv na kapacity testování a odběrových míst. Nemocnice by měly podle něj vytvořit jejich páteřní síť. "Až bude kapacita navýšená, měla by být až 15.000 testů denně," dodala Rážová.

Už před briefingem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevila na twitteru Chytré karantény. "Řešíme s cestovkami opatření v Řecku. Nastavujeme systém řízených odběrů podle odletů. Občanům, kteří cestují do Řecka, doporučíme konkrétní odběrová místa u fakultních a krajských nemocnic. Případně i soukromé poskytovatele zdravotní péče," píše se na twitteru Chytré karantény, společného projektu ministerstva zdravotnictví, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a dalších institucí.

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí nejspíš za dva týdny.

CK: Klienti zájezdy do Řecka nestornují, ptají se na testování 

Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají zájem kvůli povinnému testování na covid-19 stornovat. Zjišťují podrobnosti o odběrných místech nebo cenách testů. Většina cestovních kanceláří zatím oficiální vyjádření ke stávající situaci nezveřejnila. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nemají klienti v tomto případě nárok na bezplatné zrušení pobytu. Test na covid-19 si musejí hradit na vlastní náklady. Storno poplatky se řídí jednotlivými smlouvami o zájezdu.

Například CK Čedok ale zavedla v reakci na povinné testování akci - na nově zakoupené zájezdy s odjezdem od 17. srpna poskytuje slevu na testy na koronaviru 1500 korun na osobu. Řekla dnes ČTK mluvčí Čedoku Eva Němečková.

"Klienti se na nás dnes obracejí s dotazy na cenu testů, dobu vyhodnocení a žádají doporučení odběrného místa. Nezaznamenali jsme zvýšený zájem o storna," uvedla Němečková. Lidem, kteří mají zájezd do Řecka koupený Čedok podle ní zaslal seznam odběrných míst. Čedok podle Němečkové každý týden do Řecka vypraví zhruba 2000 klientů.

Ani klienti cestovní agentury Invia podle její mluvčí Andrey Řezníčkové nepožadují kvůli zavedení povinného testování zrušení svých zájezdů. Zajímají se o testování, mimo jiné, zda musí negativní test doložit i u dětí, řekla. Opatření řecké strany podle ní může mírně ovlivnit prodej cest do Řecka, ale v současné době se většina klientů přes nové nařízení na dovolenou do této země vydá. "Klientům ke standardnímu pojištění nabízíme připojištění na covid-19. Pokud by klient po podstoupení testu zjistil, že je pozitivní, připojištění kryje storno poplatky," řekla.

Řecké rozhodnutí o povinných testech Babiše překvapilo

Premiéra Babišepřekvapilo řecké rozhodnutí zavést povinné testy na covid-19 pro české turisty, kteří do země přijíždějí. Krizový štáb nyní musí vyřešit posílení testovacích míst, aby lidé, kteří do Řecka pojedou, měli možnost nechat se otestovat, řekl dnes premiér novinářům. Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří tomu, že povinnost se na Čechy bude vztahovat jen po "velmi krátkou dobu". Novinářům řekl, že o věci jednají epidemiologové obou zemí.

"S řeckou stranou jednáme, aby omezení byla co nejkratší," uvedl Petříček. Diplomaté podle něj propojili epidemiology obou zemí tak, aby spolu mohli jednat napřímo a situaci vyjasnit.  

"Je to pro nás překvapení. Psal jsem ráno řeckému premiérovi (Kyriakosovi Mitsotakisovi), aby se na to ještě podívali," řekl Babiš. Argumentoval přitom pondělním poklesem počtu nově odhalených nákaz v Česku.

Český premiér označil situaci za nepříjemnou, podle něj do Řecka létá týdně na 5000 českých turistů. O záležitosti dnes ráno jednal s krizovým štábem. "Oni řeší, jak posílit odběrová místa, řešíme to, aby to lidi stihli (nechat se testovat)," řekl Babiš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď