Rážová: Semafor bude v pondělí příznivější než před týdnem

foto Ilustrační foto - Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vystoupila 3. srpna 2020 v Praze na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví k aktuální epidemické situaci nákazy covidem-19.

Praha - Mapa okresů podle rizikovosti šíření covidu-19 bude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové příznivější než před týdnem. Řekla to v dnešním pořadu Partie televize Prima. Ministerstvo mapu zveřejní v pondělí. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že by s každým stupněm semaforu měla být spojena povinná opatření. Přes vysoké počty nových případů podle Rážové ani Prymuly není situace alarmující. Další plošná opatření se nyní nezvažují, uvedla Rážová. Od podzimu jsou podle ní pravděpodobné roušky v MHD v celé zemi.

"Jakmile nastane velký pohyb obyvatel zejména v souvislosti se začátkem školního roku, je možné, že bude opatření přijaté v celém ČR v MHD," řekla Rážová. Podle Prymuly se musí povinnost nosit roušky odvíjet od situace v konkrétních regionech, zejména zpočátku. "I chřipková epidemie se šíří regionálně," uvedl. Záležet bude hlavně na výskytu jiných akutních onemocnění dýchacích cest.

Nové případy v Česku podle Rážové souvisí s lokálními ohnisky. Zásadní je podle ní i Prymuly to, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. "Intenzivní péči aktuálně potřebuje v nemocnicích 18 pacientů. To opravdu výrazně nezasahuje kapacity zdravotního systému," dodala.

Mapu okresů podle rizika, takzvaný semafor, Prymula považuje za zjednodušení pro snazší orientaci veřejnosti. "Na semafor bych ale navázal minimální opatření, která by měla být zavedena. A krajská hygienická stanice by pak mohla přijmout něco nad jejich rámec," řekl v České televizi.

Podle Rážové jsou z hlediska nákazy rizikové zejména různé party a oslavy, kde se najednou setkají stovky lidí a popíjejí alkohol. "Je jedno, jestli se tak chováme v zahraničí nebo u nás," řekl Prymula. Nákaz ze zahraničí je podle něj minimum, desítky Čechů se ale podle Rážové nakazily v souvislosti z tanečními party na chorvatském ostrově Pag.

V Praze, která je podle hlavní hygieničky na hraně komunitního šíření nákazy, které by znamenalo změnu z prvního, zeleného stupně na druhý, tedy žlutý na mapě rizika, je i poměrně velký počet nakažených cizinců. V Moravskoslezském kraji pak hygienici evidují více nákaz u pendlerů z Polska a Slovenska. Rážová také uvedla, že devět skupin nakažených souvisí se zimními stadiony, většinou s hraním hokeje.

Některé evropské země zkrátily nutnou karanténu nakažených ze 14 na deset dní. Uvažuje se o tom podle hygieničky i v Česku. Někdy se ale stav nemocných zhorší ještě i desátý den. "Asi u 2,5 procenta lidí je jakési riziko ještě i potom. I po čtrnáctém dnu může být asi jedno procento i nadále infekční," uvedl k tomu Prymula.

Rážová také potvrdila, že ve spolupráci s ministerstvem školství připravuje resort zdravotnictví metodiku zářijového provozu škol. "Situace v září může být stejná nebo nepatrně horší než teď. Myslím si, že ve školách byl měla být za nějakých podmínek celá třída. Mezi žáky je naprosto nepravděpodobné, že by došlo k vážnému průběhu," řekl Prymula. Podle něj je ale třeba chránit jejich rodiny, zejména rizikové skupiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď