Rakušan za sporu kolem předávání migrantů ohlásil spolupráci se Slovenskem

foto Ilustrační foto - Český ministr vnitra Vít Rakušan, 11. července 2022.

Lucemburk - Česká republika a Slovensko budou společně pracovat na úpravě smlouvy o vracení migrantů a na nové smlouvě o policejní spolupráci. Za sporu kolem dodržování tzv. readmisní dohody to dnes řekl český ministr vnitra Vít Rakušan. Při jednání s protějšky z Evropské unie se také setkal s německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou, která mu podle něj potvrdila, že Berlín nemá v úmyslu zavádět kontroly na hranicích s ČR.

Unijní ministerská rada dnes v Lucemburku zasedala na pozadí zesíleného přílivu migrantů po tzv. balkánské trase. Tento vývoj vnáší napětí i do vztahů mezi ČR a Slovenskem, neboť česká vláda ve snaze zastavit migrační vlnu zavedla kontroly na společné hranici. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec pak Česko obvinil, že nedodržuje podmínky dohody o vzájemném předávání migrantů zadržených po nelegálním překročení hranice.

Rakušan dnes uvedl, že s Mikulcem o věci jednal už ve čtvrtek. "Zaprvé jsme se dohodli, že sestavíme společné týmy, které budou pracovat na nové smlouvě o policejní spolupráci. Pokusí se modernizovat i readmisní dohodu," řekl ministr, podle něhož je stávající dohoda poměrně stará. Zároveň trval na tom, že Česko její podmínky plní.

V Lucemburku dnes Rakušan absolvoval i krátkou bilaterální schůzku s německou ministryní Faeserovou. "Zatím jsem byl uklidněn v tom ohledu, že samozřejmě ta debata... se v Bundestagu vede, ale zatím německá vláda nemá v úmyslu zavádět kontroly na německo-české hranici," uvedl.

Berlín už tuto pozici v uplynulých dnech vyjádřil. Stalo se tak po tlaku německé opozice, která po kontrolách na česko-německé hranici volá. Spolková vláda už ve světle vývoje na balkánské trase prodloužila stálou ostrahu hranic s Rakouskem, na českém pomezí ohlásila pouze zpřísněné namátkové kontroly. Bavorsko pak koncem minulého týdne zintenzivnilo namátkové kontroly na hranicích s ČR i Rakouskem.

EU vidí odpověď na zesílenou imigraci z Balkánu v jednáních s tamními vládami

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď