Rakušan v ČT: Rada pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém

foto Premiér Petr Fiala uvedl do funkce ministra vnitra Víta Rakušana, který úřad převzal po Janu Hamáčkovi, 17. prosince 2021 v Praze.

Praha - Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. Dnes to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Je na tom podle něj dohoda s premiérem Petrem Fialou (ODS) i ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09).

Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci, v jejím čele je premiér, členy jsou ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupuje epidemiolog Petr Smejkal.

"To je něco, co je mimo systém a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení," řekl Rakušan. Podle něj musí být institucí, která rozhoduje, Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).

Nově budou mít každé pondělí schůzku ministři, kteří mají v kompetencích cokoli týkající se protikoronavirových opatření. "Časem bych měl návrh, aby se porada covidových ministrů dostala do struktury Ústředního krizového štábu, byla by to jakási zúžená Bezpečnostní rada státu," uvedl Rakušan.

Následně bude v týž den zasedat ÚKŠ. Podle ministra je možné se dohodnout na tom, že by se vždy nemuseli scházet všichni členové štábu, ale pouze ti, kteří mají v gesci aktuální situaci.

Rakušan také uvedl, že se řeší nový statut krizového štábu. Jednou z variant je, že v případě vnějšího rizika se bude předsedkyní ÚKŠ stávat ministryně obrany Jana Černochová (ODS), v případě epidemie a ostatních vnitřních hrozeb ministr vnitra.

Scházet by se podle Rakušana také měla Ústřední epidemiologická komise. Ke covidu a opatřením mají podle něj mluvit dva ministři - vnitra jakožto šéf ÚKŠ a zdravotnictví.

Členy štábu jsou podle statutu zástupci 13 ministerstev, šéf Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády, hlavní hygienik, ředitel Státního zdravotního ústavu, vedoucí úřadu vlády, zástupce Asociace krajů i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď