Rakušan: STAN je vítězem voleb, o šéfovi komory bude jednat

foto Předseda hnutí STAN Vít Rakušan odevzdal 9. října 2020 v Kolíně svůj hlas v druhém kole senátních voleb.

Praha - Starostové a nezávislí (STAN) se podle předsedy hnutí Víta Rakušana cítí být vítězem senátních voleb. Rakušan dnes České televizi (ČT) řekl, že hnutí je připraveno navrhnout kandidáta na šéfa horní komory, vycházet ale při tom bude z názoru vlastního senátorského klubu. Vedení STAN by nijak nezasahovalo do rozhodnutí klubu, pokud by v horní komoře vznikla jiná dohoda, uvedl.

Rakušan řekl, že výsledky jsou pro hnutí povzbuzením a důležitým signálem. Bere současně jako odpovědnost, že STAN bude tvořit nejsilnější klub v Senátu v době, kdy prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) nepovzbuzují národ při koronavirové pandemii, ale spíš lidi děsí. Odsoudil v té souvislosti páteční Babišovo vystoupení, kde premiér připustil možnost tzv. lockdownu. Mohlo se to podle něj podepsat na volební účasti.

Rakušan se chystá o vedení komory mluvit s předsedy dalších politických stran a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). "Je potřeba vyjednat, zda platí nepsané pravidlo, které bývalo dodržováno, že nejsilnější klub jmenuje předsedu Senátu. Naposledy jsme viděli, že to bylo komplikovanější, byla tam dohoda KDU-ČSL a ODS," uvedl.

Starostové podle něj mohou nabídnout osobnosti, které by funkci předsedy komory zastaly. "Pokud by byla jiná pevná dohoda, my jako vedení (STAN) nebudeme ti, kdo bude měnit subsidiární rozhodování, tedy že o tomto rozhoduje senátorský klub," uvedl. U členů klubu bude zjišťovat vyjednávací taktiku a taky to, zda bude mít sebevědomí o post předsedy Senátu usilovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď