Rakušan se kvůli zakázce na CzechPointy obrátil na státní zastupitelství

foto Česká pošta, pobočka, poštovní schránka, Czech point - ilustrační foto.

Praha - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se kvůli zakázce na modernizaci projektu CzechPoint obrátil na státní zastupitelství. Interní kontrola totiž potvrdila nesrovnalosti v zakázce. Upozornil na to web Neovlivní.cz, informaci Rakušan potvrdil na twitteru. Zakázku loni ministerstvo vnitra zastavilo kvůli tomu, že ji Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) nedokázala splnit. Rakušan kvůli tomu v agentuře nařídil mimořádnou kontrolu.

Státní agentura NAKIT byla dodavatelem zakázky na modernizaci CzechPointů, kterou si od ní vnitro objednalo. Ke konci loňského roku se ale zjistilo, že požadované služby nedodala. Vnitro zakázku zastavilo poté, co se zjistilo, že NAKIT zakázku nedokáže splnit a požaduje za ni víc peněz. Rakušan pak nařídil provést v agentuře mimořádnou kontrolu.

"Modernizace státu je důležitá. Ale musíme mít jistotu, že peníze, které na ni vynakládáme, jsou využity účelně," napsal dnes na twitteru Rakušan. "Interní kontrola nesrovnalosti potvrdila. Proto jsem se obrátil na státní zastupitelství," doplnil ministr. Podle serveru zároveň odeslal dotazy vedení NAKIT.

"Veřejnosprávní kontrola, kterou provádělo ministerstvo vnitra v NAKIT dle našeho názoru neshledala v projektu CzechPoint žádná závažná pochybení. U kontrolních zjištění již provádíme interní nápravná opatření," uvedla dnes agentura. O podání podnětu státnímu zastupitelství se dozvěděla z médií, je připravena při případném vyšetřování poskytnout součinnost.

Rakušan už dříve řekl, že zakázku úřad zastavil dříve, než za ni zaplatil, a proto nevznikla finanční újma. Podle serveru Neovlivní.cz to ale neznamená, že státu nevznikla škoda. NAKIT totiž podle vyjádření zaměstnanců platil externím dodavatelům. Jeden ze zaměstnanců agentury serveru řekl, že NAKIT uhradil firmám téměř 100 milionů korun. Co firmy za peníze dodaly, je podle pracovníka nepoužitelné, nebo využitelné jen zčásti.

Dlouholetý šéf NAKIT Vladimír Dzurilla už dříve nechtěl zakázku na dotaz Neovlivní.cz komentovat s odůvodněním, že v agentuře už nepracuje a nemůže za ni hovořit.

Projekt CzechPoint, tedy Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, umožňuje komunikaci občanů se státem prostřednictvím jednoho místa. Na něm je možné získat data z veřejných i neveřejných informačních systémů veřejné správy nebo úředně ověřit dokumenty a listiny. V současnosti je v Česku 7364 poboček CzechPointu, v drtivé většině na obecních úřadech a na pobočkách České pošty.

Agentura NAKIT byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď