Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty, oznámilo ministerstvo zahraničí

foto Ilustrační foto - Prázdné letiště Schwechat ve Vídni na snímku z 13. března 2020.

Vídeň - Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo dnes v prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Ministerstvo oznámilo, že ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. Rusko uvedlo, že na krok Vídně zareaguje odpovídajícím způsobem.

Podle nejmenovaného rakouského představitele, kterého cituje agentura Reuters, se případy týkají špionáže. Ministerstvo další detaily nezveřejnilo. Porušení mezinárodních úmluv se v diplomacii často používá pro označení rozvědných aktivit. Jeden z vyhoštěných diplomatů má vyšší postavení než ostatní tři, nejedná se však o velvyslance.

Ruské ministerstvo zahraničí agentuře TASS sdělilo, že chystá "adekvátní odpověď". Výtky vůči chování svých diplomatů odmítá. "Sdělili jsme náš rázný protest, odmítli nepodložená nařčení a varovali před nevyhnutelnými recipročními opatřeními," řekl ruský velvyslanec ve Vídni Dmitrij Ljubinskij po schůzce na ministerstvu zahraničí. Podle něj rakouské úřady nebyly schopné přesně určit pochybení vyhoštěných diplomatů. Dodal, že rozhodnutí oslabí pozici Rakouska jako neutrální platformy pro diplomatická jednání.

Rusko má v Rakousku rozsáhlý diplomatický aparát, píše agentura AFP. Ve Vídni totiž sídlí řada mezinárodních institucí, například Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) či Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle Reuters je v Rakousku akreditováno na 140 ruských diplomatů. Podle agentury APA je počet ještě vyšší - 181. Z nich 81 působí na ruském velvyslanectví ve Vídni a na generálním konzulátu v Salzburku. Zbytek pak pracuje na zastoupení při mezinárodních organizacích.

Vídeň označuje zahraniční diplomaty za nežádoucí osoby jen vzácně, připomněla agentura AFP. Čtyři ruské diplomaty Rakousko vyhostila loni v dubnu v rámci koordinované akce unijních zemí na protest proti masakru civilistů v ukrajinské Buče. Moskva pak vyhostila čtyři rakouské diplomaty. Předtím Rakousko vyhostilo jednoho ruského diplomata v roce 2020. Naopak odmítlo označit za nežádoucí osoby ruské diplomaty v roce 2018, kdy tak učinila řada evropských zemí v reakci na pokusu o vraždu bývalého ruské agenta Sergeje Skripala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď