Rakousko omezilo cesty z Tyrolska kvůli šíření jihoafrické mutace

foto Muž sedí na lanovce v lyžařském středisku v Seefeldu v Tyrolsku. Ilustrační foto.

Vídeň - Kvůli šíření takzvané jihoafrické varianty koronaviru v Tyrolsku přikročilo Rakousko k přísnějším opatřením. Počínaje pátkem budou lidé po deset dní moci opustit tuto spolkovou zemi pouze s negativním testem na koronavirus, oznámil dnes podle agentury DPA rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Tyrolské ohnisko nákazy jihoafrické mutace, která je považována za nakažlivější než dosud převládající podoba koronaviru, je momentálně největším v celé Evropské unii. Pokud se tato mutace rychle rozšíří, bude to znovu stát mnoho lidských životů, uvedl Kurz. "A cesta k normalitě se znovu o měsíce protáhne," varoval.

Tyrolsko se v uplynulých dnech vehementně bránilo tomu, aby muselo čelit zvláštním opatřením spolkové vlády. Kurzův kabinet v pondělí vydal varování před cestami do regionu a vyzval, aby se všichni, kdo byli v Tyrolsku v posledních dvou týdnech, nechali otestovat. Opatření mělo nicméně pouze doporučující povahu.

Povinnost prokázat se nejdéle dva dny starým negativním testem při opuštění Tyrolska budou mít nyní podle agentury APA i lidé jen projíždějící. Opatření se nebude vztahovat na Východní Tyrolsko, které s vlastním Tyrolskem přímo nehraničí a kde se jihoafrická mutace zatím nešíří.

Zatímco v jiných spolkových zemích se nákaza touto variantou prokázala jen ojediněle, v Tyrolsku se objevilo už téměř 300 případů. Nakažených touto variantou koronaviru je tam v současnosti 129 lidí.

Za "hororový scénář" označil Kurz možnost, že by se jihoafrická varianta rozšířila po celé zemi. Stejně jako další státy EU spoléhá Rakousko ve své očkovací kampani na vakcínu společnosti AstraZeneca, jejíž účinnost proti jihoafrické mutaci podle agentury Reuters zpochybnila nedávná vědecká studie.

Po šesti týdnech plošné uzávěry se v pondělí v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden. V posledních dnech v zemi přibývá mezi 1000 a 1500 případy denně; za posledních 24 hodin jich přibylo 1197. Už týdny je to ale každý den několikanásobně méně v Česku.

Částečné uvolnění restrikcí kritizovala rakouská opozice i sousední Bavorsko, pro jehož obyvatele je Tyrolsko oblíbenou dovolenkovou destinací. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek v pondělí nevyloučil jako krajní možnost uzavření hranic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď