V Rakousku začal platit celostátní lockdown pro neočkované

foto Lidé stojí ve frontě na očkování proti koronaviru u mobilního očkovacího centra ve Vídni, 15. listopadu 2021.

Vídeň - V Rakousku dnes začala platit celostátní uzávěra pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19 či se v posledních 180 dnech nezotavili z koronavirové nákazy. Vídeň tímto způsobem bojuje proti čtvrté vlně epidemie. Z omezení, které bude zatím platit deset dní, jsou vyjmuty děti mladší 12 let; lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test. Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein v neděli řekl, že vláda zvažuje další zpřísnění opatření. Zavést by podle něj mohla noční zákaz vycházení pro všechny občany bez rozdílu. Kancléř Alexander Schallenberg z lidové strany (ÖVP) však takový krok odmítl.

Lidé, kteří nejsou očkovaní, mohou ode dneška opouštět domov jen kvůli cestě do práce či do školy, k lékaři, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově. Za porušení nařízení hrozí podle agentury DPA pokuta až 1450 eur (36.600 korun).

Lockdown pro neočkované v Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, postihne přibližně dva miliony lidí. "Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný," prohlásil v neděli kancléř Schallenberg a dodal, že existuje významný rozdíl ve výskytu nákazy mezi očkovanými a neočkovanými.

Ministr zdravotnictví Mückstein v neděli večer v televizi ORF řekl, že dalším opatřením by mohl být zákaz vycházení po 22. hodině pro všechny občany. V takovém případě by musely být omezeny i otvírací doby barů a restaurací. Tento návrh je podle Mücksteina na stole a rozhodne se o něm ve středu.

"Všichni jsme na jedné lodi," řekl Mückstein. Pokud se má zabránit všeobecnému lockdownu, je podle něj nezbytné omezení kontaktů mezi lidmi.

Spolkový kancléř Schallenberg se ale dnes vyslovil proti novým opatřením v noční gastronomii, čímž se podle agentury APA postavil proti návrhu Mücksteina. "V tuto chvíli nepředpokládám, že bychom znovu zasahovali do noční gastronomie," řekl kancléř rozhlasové stanici Ö1. Podle něj není správné požadovat po očkovaných, aby prokázali solidaritu s neočkovanými. "Samozřejmě nevylučuji, že přitvrdíme," zopakoval Schallenberg.

Dnes započatou uzávěru pro neočkované označil Schallenberg za obrovský krok. Cílem podle něj je neočkované přimět k očkování, a ne "zavřít očkované".

Kromě toho dnes končí přechodná fáze, kdy na pracovištích stačilo nosit respirátor třídy FFP2 místo prokázání očkování, uzdravení nebo negativního testu. Toto pravidlo (3G) platí na všech pracovištích, kde se vyskytuje fyzický kontakt se zákazníky a kolegy. Kontrolovat opatření mají zaměstnavatelé, namátkově je mají provádět i úřady. Zaměstnancům hrozí za porušení nařízení pokuta ve výši do 500 eur, zaměstnancům až 3600 eur.

V Rakousku epidemie v posledních dnech výrazně sílí, země zaznamenává nové rekordy v denních počtech nakažených. V sobotu úřady registrovaly dosud nejvyšší přírůstek 13.152 infikovaných. V neděli ohlásily 11.552 pozitivních testů za uplynulých 24 hodin, což byla nejvyšší nedělní hodnota od začátku pandemie.

Dnes rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví hlásí 11.889 nově nakažených za 24 hodin, což je dosud nejvyšší hodnota na začátku týdne. Od neděle přibylo také 40 úmrtí souvisejících s covidem-19 a nemocnice přijaly dalších 128 nakažených. Dohromady je tak v celém Rakousku hospitalizováno 2455 infikovaných, z toho 441 na jednotkách intenzivní péče.

Během dvou posledních týdnů se denní počet nově nakažených více než zdvojnásobil, ještě 1. listopadu jich země evidovala 4523, minulé pondělí přibylo 8178 nových případů. V průměru však v uplynulých sedmi dnech úřady potvrdily 11.354 pozitivních testů denně. Sedmidenní incidence vzrostla na 889,7 případu na 100.000 obyvatel.

Od začátku pandemie v Rakousku na následky koronavirové infekce zemřelo 11.746 lidí, z toho 231 za poslední týden. Dohromady se nakazilo přes 971.000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď