Radovan Vávra byl již podruhé odvolán z vedení velké banky

PRAHA - "Nejlepší český bankéř", jak sám sebe nazývá Radovan Vávra, musí odstoupit z vedení již druhého velkého finančního ústavu. Na podzim 2001 byl poté, co Komerční banku (KB) převzala francouzská Société Générale, odvolán z funkce generálního ředitele a předsedy představenstva KB. Stejné funkce zastával od loňského října v Union bance (UB). Dnes jej dozorčí rada UB odvolala z funkce předsedy představenstva banky.

V roce 2001, kdy ještě šéfoval KB, se Vávra nezdráhal v rozhovoru pro časopis Týden označit za nejlepšího českého bankéře. Je pravda, že KB se pod jeho vedením restrukturalizovala (propustila asi tři tisíce lidí) a začala agresivně konkurovat ostatním bankám. Vávra nakonec, byť s výraznou pomocí státu v podobě záruky za špatné úvěry, dovedl banku do privatizace, v níž stát získal 40 miliard korun.

Důvody Vávrova odchodu z čerstvě zprivatizované KB, kterou získala francouzská Société Générale, zůstávají v rovině spekulací. Hovoří se o riskantní investici do tzv. CDO cenných papírů (collateralised debt obligations), do nichž KB jako první domácí banka investovala přes 16 miliard korun, nebo o Vávrově výroku o sobě jako o "nejlepším bankéři", kterým si údajně vytvořil v bance řadu nepřátel. Sám Vávra, jenž studoval v USA a v jehož odborné praxi figurují americké Citibank a Citicorp, tvrdí, že byl pro nové vlastníky příliš americký. Nepomohlo mu ani to, že minutu poté, co vláda odsouhlasila prodej KB, vyvěsil nad její centrálou francouzskou vlajku.

V mezidobí, než nastoupil do Union banky, se objevila informace, že převezme GE Capital Bank a spekulovalo se dokonce o jeho nástupu do některé z velkých ruských bank. Vloni v létě se však na něho obrátil italský Invesmart, zájemce o Union banku. Úkolem známého bankéře bylo přesvědčit centrální banku o tom, aby Italům vstup do tohoto peněžního ústavu povolila, a hlavně - zajistit pro banku ve vážných potížích státní pomoc.

"Svým založením jsem krizový manažer, řídit klidný chod už mě příliš neuspokojuje," prohlašoval tehdy Vávra. První úkol splnil, na druhý mu síly nestačily. Česká národní banka v pátek zahájila s Union bankou (UB) správní řízení o odnětí bankovní licence. Tento krok odůvodnila horší likviditou UB, která vede k její platební neschopnosti.

Radovan Vávra se narodil 27. listopadu 1963. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor ekonomika průmyslu, a v letech 1992 - 1993 absolvoval postgraduální studium na Univerzitě v Jižní Karolíně v USA, zaměřené na mezinárodní obchod a podnikový management. Od roku 1990 pracoval v různých pozicích v zahraničních firmách v ČR, mj. ve společnostech DHL Int'l Czechoslovakia, Creditanstalt Securities a Creditanstalt Investiční Společnost, Citicorp Investiční společnost.

Od roku 1998 byl členem představenstva Citibank, kde působil jako viceprezident pro malou a střední podnikovou klientelu. Vedl skupinu CitiBusiness, která vyvinula a zavedla program podpory malého a středního podnikání prostřednictvím internetového bankovnictví. Zároveň řídil leasingovou společnost CitiLeasing.

Generálním ředitelem a předsedou představenstva KB byl od 19. dubna 2000 do 5. října 2001. O rok později, 10. října 2002, se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem Union banky.

Ještě v době, kdy se rozhodovalo o jeho setrvání v Komerční bance, Vávra tvrdil, že by klidně šel dělat řadového pracovníka. "Svoji kariéru rozhodně nepoměřuji výší platu nebo důležitostí funkce, a už vůbec ne jejím mediálním obrazem," uvedl tehdy pro časopis Týden jeden z nejbohatších mužů v ČR. Jako šéf KB si díky různým bonusům přišel ročně na více než 20 milionů korun.

Radovan Vávra je ženatý, má rád hudbu, film, rád plave, hraje golf a tenis. K jeho největším miláčkům patří auta - má vůz Ferrari 550 Maranello, veterána Mercedes 350 SL a Audi S8, které používá v zimě. Jeho žena jezdí s Porsche Boxster S a BMV X5.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď