Radek Vondráček: Rozmach čínské ekonomiky přináší českým podnikům mnohé příležitosti

foto Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Vážení čtenáři,

Česko-čínské vztahy mají dlouhou a bohatou historii. Československo bylo jednou z prvních zemí, které uznaly před 70. lety Čínskou lidovou republiku, nicméně už meziválečná Československá re-publiky udržovala na lince Praha – Šanghaj diplomatické vztahy, které byly ku prospěchu exportně orientovaného československého hospodářství. Je symbolické, že se do tradice těchto intenzivních vztahů v dnešní době vracíme.

Je pro mne ctí vést českou oficiální delegaci a společně s našimi podniky a Svazem průmyslu a dopravy České republiky se zúčastnit šanghajského veletrhu China International Import Expo. Být partnerskou zemí tohoto veletrhu je pro Českou republiku potvrzením dosažené úrovně vztahů česko-čínských vztahů a v Číně máme společně možnost se představit na jednom z nejprestižnějších veletrhů.

Speciální příloha PDF

Speciální přílohu si můžete stáhnout zde.

Obdivuhodný rozmach čínské ekonomiky a její postupná otevřenost přinášejí českým podnikům mnohé příležitosti. Nejen tradiční exportéry i pro ambiciózní české podniky, které v Číně svoje aktivity chtějí rozvíjet. Již dnes je pro naše firmy Čína nejvýznamnějším exportním trhem v Asii – a obráceně platí, že český trh je pro čínské podnikatele druhým nejvýznamnějším ve střední a východní Evropě. Odhodlání uskutečňovat přeměnu ekonomiky země a její propojení i s dalšími dynamickými trhy v Asii je trendem, který pozitivně ovlivňuje českou i světovou ekonomiku.

Díky iniciativě „Pásmo a stezka“, která sleduje topografii legendární Hedvábné stezky a do které je Česká republika aktivně zapojena, vzrůstá konektivita mezi Evropou a Čínou. Přímé efekty tohoto projektu mohou přinést nové příležitosti pro české firmy ve strojírenských oborech, v dopravní a v energetické infrastruktuře, v rekonstrukci a výstavbě energetických a surovinových zdrojů a zařízení, v zemědělství, v technologiích pro ochranu životního prostředí, IT technologiích i v leteckém průmyslu.

Jsem přesvědčen, že se China International Import Expo stane prostorem, kde naše podniky tradičního českého průmyslu i nové a zajímavé projekty budou mít možnost představit se stávajícím i potenciálním čínským partnerům.

Důležitou součástí mé cesty je péče komunikaci na politické úrovni s čínskými partnery. Právě důvěra, dialog, vzájemný respekt a spolehlivost v česko-čínských vztazích tvoří také základní předpoklady pro kvalitní obchodní a investiční vztahy, které mají perspektivu rozvíjet se do budoucna. Společně s vládou ČR může naše parlamentní a proexportně orientovaná zahraniční politika napomoci jejich dalšímu rozvoji.

Radek Vondráček

předseda Poslanecké sněmovny PČR

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď