PwC: Na 77 procent šéfů firem očekává letos zlepšení globální ekonomiky

foto Výroba automobilu v továrně. Ilustrační foto.

Praha - Na 77 procent generálních ředitelů světových firem předpovídá pro letošek zlepšení globální ekonomiky, zatímco 15 procent očekává zhoršení podmínek. Optimismus tak dosáhl desetiletého maxima. Vyplývá to z výsledků 25. ročníku globálního průzkumu názorů generálních ředitelů, který společnost PwC uskutečnila mezi 4446 generálními řediteli v 89 zemích a teritoriích loni v říjnu a listopadu.

Optimismus generálních ředitelů pro rok 2022 je o procentní bod vyšší než před rokem a o 54 procentních bodů vyšší než v roce 2020, kdy více než polovina z nich předpovídala pokles ekonomiky.

Ačkoli mezi generálními řediteli panuje všeobecný optimismus ohledně hospodářského růstu v roce 2022, perspektiva se v jednotlivých zemích a teritoriích značně liší. Z největších teritorií je nejvyšší optimismus v Indii, kde 94 procent generálních ředitelů očekává v příštím roce globální růst, zatímco loni to bylo jen 88 procent. Optimismus má také solidně rostoucí tendenci mezi generálními řediteli v Japonsku (nárůst o 16 bodů na 83 procent) a mírně vyšší je ve Velké Británii (nárůst o pět bodů na 82 procent).

V Itálii a Francii výrazně stoupl optimismus generálních ředitelů, možná v důsledku silnějšího než očekávaného hospodářského oživení. Na opačném konci spektra se optimismus šéfů ohledně globální ekonomiky nejvíce snížil v USA, a to o 18 bodů na 70 procent, a mírně poklesl také v Brazílii (o sedm bodů na 77 procent), Číně (o devět bodů na 62 procent) a Německu (o čtyři body na 76 procent). Za poklesem v těchto státech může být mohou být výraznější problémy s inflací a omezeními v dodavatelském řetězci.

"Přestože probíhající pandemie a výskyt nových variant letošní rok komplikují, zaznamenaná vysoká míra optimismu generálních ředitelů vypovídá o síle a odolnosti globální ekonomiky a schopnosti šéfů zvládat nejistotu. Ve světě, ve kterém žijeme a pracujeme, není nic "normálního", ale začínáme si na něj zvykat. Je ale povzbudivé, že generální ředitelé, s nimiž jsme hovořili, mají celkově pozitivní pocit z roku 2022,“ komentoval výsledky globální předseda PwC Bob Moritz.

Optimismus generálních ředitelů je většinou vysoký, ale jsou si také dobře vědomi potenciálních hrozeb, které by mohly mít v nadcházejících 12 měsících dopad na jejich společnosti. Podobně jako v loňském roce se na předních místech žebříčku globálních hrozeb umístila kybernetická a zdravotní rizika. O mnoho pozadu nezůstává ani makroekonomická rozkolísanost, když 43 procent generálních ředitelů se v nadcházejícím roce velmi nebo alespoň trochu obává možného dopadu inflace, výkyvů HDP a problémů na trhu práce.

Z hlediska odvětví jsou pro generální ředitele bank a finančních služeb na prvním místě kybernetická rizika. Pozoruhodné je, že generální ředitelé výrobních podniků a spotřebitelských podniků vykazovali nižší míru obav z kybernetických rizik, a to navzdory vysokému objemu kybernetických útoků v těchto odvětvích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď