Putin stále pokládá ruskou protivzdušnou obranu za nejlepší na světě

foto Ilustrační foto - Nácvik na slavnostní vojenskou přehlídku, která v Moskvě ve čtvrtek připomene 74. výročí porážky nacismu ve druhé světové válce. Na snímku raketový systém protivzdušné obrany S-400.

Moskva -Nejméně 25 mrtvých a 96 zraněných si vyžádalo ukrajinské ostřelování ruské Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, postěžoval si dnes gubernátor Vjačeslav Gladkov ruskému prezidentovi Vladimirovi Putin. Právě na Putinův rozkaz ruská vojska vpadla na konci loňského února na Ukrajinu, která se ruské agresi brání už 11 měsíců.

"Ukrajina je nepřítel, ostřeluje obce s civilním obyvatelstvem. Zahynulo u nás 25 lidí a 96 utrpělo zranění," prohlásil Gladkov podle agentury TASS.

Dodal, že rodinám zabitých a zraněných obyvatel regionu poskytují oblastní úřady pomoc ve stejné výši jako v případě vojáků nasazených do "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině. Tedy v případě vážného zranění úřady vyplácejí půl milionu rublů (asi 162.000 Kč) a v případě smrti tři miliony rublů (asi 973.000 Kč).

Belgorodská oblast se od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu stala opakovaně terčem náletů dronů a vrtulníků a ostřelování raketami a děly. Ruské úřady tyto útoky připisují Ukrajině, Kyjev se ovšem nevyjadřuje.

Boje prokázaly, že ruská protivzdušná obrana patří k nejlepším na světě, uvedl při schůzce s gubernátorem prezident Putin.

Ukrajina je podle expertů schopna udeřit nejen v blízkém pohraničí, ale i v hloubi ruského území, jak ukázaly prosincové útoky dronů na dvě ruské letecké základny, vzdálené stovky kilometrů od ukrajinských hranic, při kterých bylo poškozeno několik strategických bombardérů, pravidelně nasazovaných k útokům proti ukrajinským městům a kritické infrastruktuře. Při poslední vlně těchto útoků ruská letecká raketa zasáhla obytný dům v ukrajinském Dnipru a exploze si vyžádala nejméně 46 životů, včetně šesti dětí.

Ruská média si nedávno povšimla rozmístění zbraní protivzdušné obrany v Moskvě, například na střechu ministerstva obrany, a do okolí Putinových rezidencí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď