Putin pozval Si Ťin-pchinga na návštěvu do Moskvy, očekává ho prý na jaře

foto Ruský prezident Vladimir Putin během videorozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, 30. prosince 2022.

Moskva/Peking - Ruský prezident Vladimir Putin pozval na státní návštěvu do Moskvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Návštěva by se podle Putina mohla uskutečnit na jaře. Šéf Kremlu podle agentury TASS během dnešního telefonátu chválil stav rusko-čínských vztahů a prohlásil, že jsou nyní nejlepší za celou historii. Podle čínských médií Si Ťin-pching uvedl, že Čína bude dál zastávat objektivní postoj k válce na Ukrajině, a hovořil o možnosti mírového řešení.

"Těšíme se ... milý příteli, na setkání s vámi během vaší státní návštěvy v Moskvě na jaře příštího roku," citovala ruská tisková agentura Putina.

Pokud by čínský prezident do ruské metropole skutečně přicestoval, dal by tím Peking veřejně najevo podporu Ruska, které vede válku na Ukrajině, podotkla agentura Reuters. Čína ruskou agresi na Ukrajině oficiálně neodsoudila, ale vyzvala k mírovému řešení konfliktu. Čína se také podle Reuters vyhýbá takové podpoře Ruska, která by mohla vést k přijetí protičínských sankcí západními zeměmi.

Si Ťin-pching dnes svému ruskému protějšku sdělil, že Čína bude dál k válce na Ukrajině zastávat "objektivní a férový postoj", informovala agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Uvedl také, že cesta k mírovým jednáním mezi válčícími stranami nebude snadná, ale že vždy existuje šance na mírové řešení. Obě strany by podle něj měly respektovat autoritu OSN a mezinárodní právo.

Během telefonátu, který podle Reuters trval asi osm minut, Putin vyzdvihoval důležitost rusko-čínských vztahů. "Tyto kontakty jsou nejlepší za celou historii a jsou příkladem spolupráce velkých mocností v 21. století," citovala Putina agentura TASS.

Ruský lídr dnes kromě toho svému čínskému protějšku sdělil, že má zájem o posílení vojenské spolupráce, a že Rusko v nadcházejícím roce zvýší dodávky plynu do Číny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď