Putin debatoval v Moskvě se studenty, ale k německým tankům se nevyjádřil

foto Ruský prezident Vladimir Putin v Moskvě při setkání se studenty Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova 25. ledna 2023.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se během dnešní návštěvy Moskevské státní univerzity vyhnul vyjádření k přelomovému rozhodnutí Německa dodat tanky Ukrajině. Místo toho rozdával studentům rady ohledně kariéry a kladl otázky na jiná témata, upozornila agentura Reuters.

Oznámení Německa, že po týdnech tlaku od svých spojenců pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2, vyvolalo hněvivou reakci ruského ministerstva zahraničí a ruského velvyslanectví v Berlíně, ale prezident se tomuto problému vyhnul.

Putin, který plynně hovoří německy a který jako důstojník tajné služby KGB sloužil v bývalém východním Německu, strávil více než hodinu odpovídáním na otázky studentů.

Jen nepřímo v debatě probleskovala válka Ruska proti Ukrajině. Student, který se představil jako Vladislav Olejnik z Ruskem okupované části východoukrajinské Luhanské oblasti, řekl Putinovi, že se loni zúčastnil "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá svou válku proti Ukrajině, a jeho snem by bylo pracovat pro tajnou službu FSB, kterou Putin kdysi vedl jako ředitel. Putin poděkoval studentovi za jeho službu vlasti a řekl, že FSB rozhodně bude brát zřetel na jeho ambice. Jiný student uvedl, že se staral o své sourozence ve věku devíti, 10 a 16 let, když matka loni odešla na frontu jako zdravotní sestra. Putin odvětil, že se jí "hluboce klaní".

Putin kritizoval západní země, když naznačil, že některé státy podle něj využívají válku na Ukrajině jako záminku ke "zrušení" ruské kultury. To je podle Reuters často opakované, ale ničím nepodložené tvrzení Moskvy. Putin řekl, že Rusové si dál budou užívat Beethovena a Bacha. "Jsme součástí světové kultury," uvedl.

Putin udělal pouze nepřímou narážku na současné mezinárodní napětí, když s odkazem na spojenecké jednotky rozmístěné v členském státě NATO poznamenal, že Německo - "přísně vzato" - zůstává pod americkou vojenskou okupací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď