Půlce řemeslníků ubylo zakázek, pomoc státu jim prý nestačí

foto Řemeslník, zedník, rekonstrukce - ilustrační foto.

Praha - Každý druhý řemeslník v době epidemie koronaviru v Česku pociťuje nedostatek zakázek, více než třetina přitom nemá úspory vůbec žádné, nebo pouze na jeden měsíc. Pomoc od státu není dostatečná podle 64 procent oslovených řemeslníků. Vyplývá to v průzkumu portálu NejŘemeslníci.cz, jehož se zúčastnilo 532 řemeslných subjektů. Portál o výsledcích průzkumu informoval ČTK.

Plně nebo částečně může i v době epidemie koronaviru a vládních opatření proti šíření nákazy pracovat 93 procent řemeslníků. Nedostatek zakázek, který pociťuje 49 procent, víc než polovina řemeslníků připisuje obavám zákazníků o zdraví, případně omezením daným vládou. Zákazníci zakázky spíš ruší, menší část je odkládá na později. Téměř polovina dotázaných vnímá jako hlavní problém nedostatek nových zakázek.

Téměř dvě třetiny řemeslníků se proto snaží aktivně získávat nové zakázky s možností okamžité realizace, 27 procent si připravuje zakázky na později. "Jen desetina řemeslníků teď práci neshání nebo ji vůbec neřeší," uvedli autoři průzkumu.

Pomoc od státu vůbec neregistruje 32 procent řemeslníků, stejný podíl pomoc spíše nepociťuje. Pozitivně vidí roli státu pětina dotázaných. Žádné finanční rezervy nemá 14 procent řemeslníků, víc než pětina má rezervu na měsíc, 19 procent na dva měsíce a stejný podíl na víc než dva měsíce. "O jakou pomoc od státu mohou konkrétně požádat ve většině případů řemeslníci informace mají," uvedl portál NejŘemeslníci.cz.

Z vládních opatření řemeslníci vidí jako nejpřínosnější odpuštění minimálních záloh na sociálním pojištění, takových je 58 procent. Přímá podpora osob samostatně výdělečně činných částkou 25.000 Kč je přínosná podle 49 procent, odložení daňového přiznání za rok 2019 podle 19 procent. "Méně oslovených pak bere za přínosné ošetřovné (14 procent), vyhlášení dotačních programů (deset procent), bezúročné půjčky (devět procent) či využití okamžité hmotné pomoci (osm procent)," uvedli autoři průzkumu.

O ukončení živnosti přemýšlí v souvislosti se současnou situací 16 procent řemeslníků. Osm z deseti však o této možnosti neuvažuje a pro 45 procent ukončení živnosti dokonce vůbec nepřipadá v úvahu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď