Prymula kvůli schůzce s Faltýnkem připouští jen politickou chybu

foto Ilustrační foto - Televizní přenos briefingu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), na kterém 23. října 2020 v Praze uvedl, že nehodlá sám rezignovat na svůj post.

Praha - Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) má právní analýzu, podle které se nedopustil pochybení na schůzce, po níž má skončit ve vládě. Novinářům to řekl po dnešním zasedání vlády. Připouští ale, že se dopustil politické chyby. Serveru Deník N ministr řekl, že právní analýzou myslel veřejně dostupný text na blogu právníka Pavla Hasenkopfa. Prymulu minulý týden zachytil deník Blesk, jak bez roušky vycházel z restaurace, přestože jakožto ministr zdravotnictví vyhlásil jejich uzavření. Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi ministra odvolat a nahradit ho náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Brně Janem Blatným.

Prymulu minulý týden na fotografiích zachytil deník Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Ty musely být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohly mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Babiš v pátek ministra vyzval k rezignaci, ministři podle něj musí jít občanům příkladem v dodržování vládních opatření. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá.

V neděli už Prymula rezignaci připustil a dnes řekl, že o ní stále uvažuje. "Nechci ale rezignovat v době, kdy ještě není kandidát, ale až bude potvrzen, tak rezignace přichází (v úvahu)," řekl. Přijal nabídku, aby po konci ve funkci byl součástí expertního týmu. "Já jsem s tím týmem v těsné spolupráci, každý víkend máme telekonference a diskutujeme vývoj situace. V tom týmu se cítím dobře, nechci být v nějaké oficiální pozici," uvedl. Tým bude doporučovat úpravy vládních opatření, dodal.

K dispozici má právní analýzu svého chování. "Tam se zatím jeví, že tam k žádnému pochybení nedošlo," uvedl. Připouští však, že udělal politickou chybu, když na schůzku s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem (ANO) dorazil. "Byť se nic nestalo, tak to bylo obrovsky masmediálně zneužito a v tom slova smyslu tu vinu cítím, v tom faktickém ne," řekl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví dnes řekl serveru Seznam Zprávy, že si ministr ani úřad žádnou právní analýzu zpracovávat nenechávali. "Je to někde na internetu. Ten právník, co byl kdysi na Hradě, to tam vystavil, ten tu analýzu dělal. Hasenkopf," řekl Prymula Deníku N. Právník Pavel Hasenkopf v pondělí na webu Aktuálně.cz publikoval text nazvaný Prymula žádný předpis neporušil. Odmítá ale, že by text napsal na objednávku ministra. "Vůbec netuším, že se na mne odvolal," řekl Hasenkopf Deníku N.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď