Prvním filmem festivalu v Benátkách bude restaurovaná Extase

foto XII.MFF v Karlových Varech - režisér Gustav Machatý (film Extáze) s manželkou při procházce městem v červenci 19960.

Praha - Prvním filmem letošního festivalu v Benátkách bude digitálně restaurovaná Extase Gustava Machatého, která se do Benátek vrátí po 85 letech. Světová premiéra digitálně restaurované Extase se uskuteční v předvečer zahájení prestižního festivalu 27. srpna. Cílem restaurování, které se uskutečnilo pod vedením Národního filmového archivu, je uvést českou verzi filmu v podobě co nejbližší té z benátského festivalu v roce 1934. ČTK o tom za Národní filmový archiv informovala Veronika Bokšteflová.

Šestasedmdesátý ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách se letos bude konat od 28. srpna do 7. září. Do českých kin vstoupí Extase na začátku roku 2020.

"Extase je ve světovém měřítku jedním z filmů, které se objevují ve všech příručkách a přehledech dějin kinematografie, ale ne vždy kvůli svým uměleckým hodnotám. Častěji je spojována se skandálem, který způsobila na festivalu v Benátkách v roce 1934, ve kterém sehráli své role i papež Pius XI. nebo Benito Mussolini. Nám šlo ale především o to, aby se film zaskvěl ve své původní podobě, byť digitálně - to vyžadovalo rozsáhlé historické rešerše, pátrání po nejlepších zdrojových materiálech pro digitalizaci a hlavně hledání dobového obrazového i zvukového podání," uvedl generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Extase Gustava Machatého z roku 1932 se řadí k nejambicióznějším českým filmům 30. let. Hlavní roli ztvárnila tehdy osmnáctiletá Hedy Kiesler, kterou tato role proslavila po celém světě, takže i když hrála pod jménem Hedy Lamarr od 30. let v Hollywoodu, její role v Extasi pro ni zůstala osudovou. Na jednoduchém příběhu, v němž novomanželka Eva prožije první milostné vzplanutí nikoliv s postarším manželem Emilem, ale s mladým inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor. Příběh je vyprávěn především obrazově, takže vystačí s minimem dialogů, zato hudba jednoho z nejžádanějších dobových filmových skladatelů Giuseppe Becceho zní takřka celým filmem. Snímek vznikl v české, německé a francouzské verzi s mírně rozdílným obsazením - i díky tomu byla Extase uvedena také ve Francii, Německu, Velké Británii, Spojených státech a v dalších padesáti zemích Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Asie.

Digitální restaurování tohoto filmu z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery uskutečnil Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárldním filmovým festivalem Karlovy Vary ve společnosti L’Immagine Ritrovata v Bologni. V letošním roce byly z daru manželů Kučerových digitálně restaurovány také Lásky jedné plavovlásky, které byly zařazeny do sekce Cannes Classics, a Spalovač mrtvol uvedený na festivalu v Karlových Varech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 29. ledna 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď