První závěry kontroly případu postižení dítěte budou za dva týdny

foto Ilustrační foto - Pardubická krajská nemocnice na snímku z 25. června 2012.

Pardubice - Za dva týdny budou první závěry kontroly případu holčičky, která se narodila v Pardubické nemocnici a zřejmě kvůli pozdnímu podání antibiotik proti nákaze streptokokem utrpěla trvalá poškození zdraví. Lékaři pozdě udělali testy prováděné narozeným dětem. Postup zdravotníků dnes přijela do Pardubické nemocnice prověřit kontrola ministerstva zdravotnictví vedená náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. Ten řekl po návštěvě novinářům, že interval vyšetření dodržen nebyl, ale bude třeba vyjádření soudního znalce.

"Interval nebyl dodržen, nicméně je třeba říci, že doporučení odborné společnosti nemusí být závazná pro všechna oddělení. Budeme diskutovat, jestli to, co se stalo následně po prodlevě, vedlo ke stavu, který tady byl. Musí se jednoznačně vyjádřit soudní znalec, jestli může dojít k tomuto postižení, i když aplikujeme antibiotikum včas," řekl novinářům Prymula po návštěvě nemocnice v Pardubicích.

Rodina děvčátka podala na nemocnici žalobu pro náhradu za vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění. Požaduje 22 milionů korun, což je stejná částka jako v případě chlapce v roce 2017, který po pooperačních komplikacích zůstal v bdělém komatu. "Opět se jedná o těžké poškození mozku dítěte, je to do určité míry srovnatelné," řekl ČTK právní zástupce rodiny Mario Švehelka.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu 8. června letošního roku nedostalo včas antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Pardubický kraj chce prověřit, zda nenastalo pochybení při transportu rodičky do Pardubic. Předtím totiž rodící ženu odmítla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Podle Prymuly byl postup rychnovské nemocnice nešťastný, i když neovlivnil pozdější následky v Pardubické nemocnici. "Pokud je hrozba porodu nezralého dítěte, daná nemocnice by měla odrodit matku v místě, mělo tedy dojít k porodu v Rychnově. Na druhou stranu si měl Rychnov vyžádat rychlou záchranku tak, aby dorazila s převozním inkubátorem, a poté mělo být dotě transportováno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," řekl Prymula. Postup lékaře rychnovské nemocnice byl podle něj zcela nevyhovující.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje pracuje na revizi systémových postupů. Proškolí také personál, aby dodržoval firemní kulturu, byl schopen správně řešit a včas hlásit nežádoucí události a chápal i jejich právní dopady. Vznikne také funkce ombudsmana nemocnic pro řešení stížností pacientů.

Případ vyšetřuje i policie pro možné těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje kvůli případu odvolalo ředitelku pardubické a chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou. Lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém komatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry, a to z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz lékařka nyní pracuje na novorozeneckém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice. V roce 2017 byla čerstvou absolventkou medicíny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď