První velkou dodávkou s delším dojezdem je Ford E-Transit

foto První velkou dodávkou s delším dojezdem je Ford E-Transit.

Je sice pravda, že většina dodávkových vozů jezdí takzvaně kolem komína a na jejich tachometru denně nepřibude více než stovka kilometrů. Existuje ale také mnoho firem, které různé zboží či materiál převážejí i na delší vzdálenosti. V takovém případě je pro ně přechod z klasických dieselových na elektrické dodávky problematický.

Právě těm ale by mohl vyhovovat nový Ford E-Transit, který již redaktor portálu Autonaelektřinu mohl prakticky vyzkoušet během mezinárodní novinářské prezentace v Barceloně.

E-Transit má ve svých útrobách zabudovánu baterii s využitelnou kapacitou 68 kWh, která podle laboratorních měření v režimu WLTP zajistí dojezd 314 kilometrů. Jak jsem při testovacích jízdách vyzkoušel, nemusí to být vůbec nereálné číslo. Zejména, pokud bude mít provozovatel takové téměř ideální podmínky, jaké panovaly při našem testování. Jedna z tras totiž vedla po mořském pobřeží na předměstí Barcelony a nejvyšší povolená rychlost na zdejších komunikacích nepřevýšila osmdesát kilometrů v hodině. Venku bylo navíc příjemné jarní počasí s teplotami okolo 20 stupňů Celsia.

Displej palubního počítače po absolvování několik desítek kilometrů dlouhé trasy ukázal spotřebu rovných 20 kilowatthodin na sto kilometrů. Jednoduchou matematikou pak lze spočítat, že takto bychom mohli s plně nabitou baterií na startu ujet cca 330-340 kilometrů.

Je ale třeba férově dodat, že při této jízdě jsem měl k dispozici nejmenší verzi E-Transitu, tedy variantu L2H2. Jednalo se navíc o vůz s celkovou hmotností do 3500 kilogramů, jehož plechová skříň byla zcela prázdná. V kabině se pak kromě mé maličkosti za volantem nacházel ještě jeden novinářský kolega.

Pro druhou jízdu jsem si vybral naopak jednu z největších verzí, kterou lze ještě řídit s klasickým "béčkovým" řidičákem pro osobní auta. Jde o L3H3 a v jejím nákladovém prostoru byla připevněna bedna s pískem vážící čtyři stovky kilometrů. Opět jsme jeli ve dvou a navíc se tentokrát vydali do centra katalánské metropole, a dokonce vyjeli na vrch Montjuic. Jeho vrcholek leží 185 metrů nad mořem. Ovšem vzhledem k tomu, že se na něj stoupá skutečně od mořské hladiny, není toto převýšení zase úplně malé. Spotřeba na této trase a s touto verzí pak dosahovala 26 kWh.

Pro úplnost je třeba dodat, že Ford bude nabízet s celkovou hmotností do 3500 kilogramů ještě  například nejdelší možnou variantu L4H3 nebo nižší vůz L3 H2.

Pro ty, kteří potřebují vozit těžší věci, pak se nabídne model s dvojkabinou L3H2 s celkovou hmotností 3900 kilogramů nebo dokonce L3H2 v kategorii do 4250 kilogramů. Celková hmotnost nákladu v tomto voze může dosáhnout 1685 kilogramů. Objem skříně pak je jedenáct krychlových metrů. U zbývajících verzí se objemy nákladového prostoru pohybují od 7,2 do 15,1 m3. Celkem bude Ford v Turecku vyrábět 25 kombinací karosérií, včetně pouze podvozku s kabinou.

Zatímco varianty do 3,5 tuny jsou poháněny elektromotorem s výkonem 135 kW, ty těžší můžou využít potenciál elektrického agregátu až 198 kWh. Oba mají shodný točivý moment 430 Nm a i slabší verze má na semaforech opravdu svižné rozjezdy.

Baterie je všech verzích stejná a nikterak nezmenšuje plechovou skříň, či případné nástavby. Vše je totiž uloženo v rámu za kabinou. Tedy baterie i elektromotor, který logicky pohání zadní kola.

E-Transit se od klasického Transitu s dieselovým motorem příliš neliší. Hlavním rozlišovacím znakem jsou modré vodorovné pruhy na masce chladiče.

E-Transity se budou prodávat ve dvou výbavových stupních a vždy mají vyšší výbavu než srovnatelný dieselový model. Již ve stupni Base je zahrnuta klimatizace, bezklíčkové startování, vyhřívané sedačky a čelní okno. Ceny na českém trhu budou podle našich informací startovat zhruba na úrovni 1,4 milionu Kč bez DPH.

Výbava Trend pak přidává například online navigaci. Řidič může využívat například také systém pro automatické nouzové brzdění, čtení dopravních značek, asistenta pro hlídání mrtvých úhlů, či adaptivní tempomat. Zejména při parkování a manévrování v těsných prostorách pomůže zobrazování okolí vozu v úhlu 360 stupňů.

V zavazadlovém prostoru může být instalován panel se dvěma zásuvkami na 230 Voltů. Z nich je možné napájet různé spotřebiče s příkonem až 2,3 kW.

Souběžně s novým vozem E-Transit uvádí Ford v život také značku Ford Pro, která v sobě spojuje řešení pro software, nabíjení, servis a financování užitkových vozidel. Ford tak chce poskytovat ucelené služby jak malým živnostníkům s dodávkami Ford, tak velkým podnikům.

Výraz Pro byl zvolen hlavně s ohledem na snahu pomáhat zákazníkům zvyšovat PROduktivitu a provozuschopnost. V neposlední řadě pak je cílem také usnadnit přechod  na elektrické vozové parky.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 9:00 6°C

Celá předpověď