Průzkum: S urážkami a posmíváním se na webu setkala čtvrtina dětí

foto Střední škola, studenti, žáci - ilustrační foto.

Praha - S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost Avast setkala zhruba čtvrtina dětí. Čtyři procenta dětí ve věku devět až 13 let uvedla, že v minulosti obdržela nabídku schůzky od neznámého člověka. Rodičům se s těmito problémy svěřuje víc než polovina dětí. Nejvíc přitom důvěřují mámě a kamarádům. Představa rodičů o činnosti dětí na internetu se ale velmi liší. Průzkum provedla online mezi 815 dětmi a stejným počtem rodičů společnost Nielsen Admosphere v druhé polovině září.

Děti se podle průzkumu chovají opatrněji, než si rodiče myslí. Rodiče pak mají dobrý přehled o čase, který děti na internetu tráví, menší přehled ale mají o tom, na jakých platformách. Pod dvě hodiny denně tráví podle průzkumu na internetu 80 procent dětí. Nejpopulárnější je přitom YouTube, Facebook a Instagram. Menší známost mají rodiče o činnosti svých dětí na modernějších sociálních sítích a messengerech, jako je například TikTok, řekla novinářům při představování výsledků průzkumu Julia Szymańska.

Aktivitu dětí na internetu kontroluje podle průzkumu 91 procent rodičů. Děti se jí ale často umějí vyhýbat, zakládají účty, o kterých rodiče nevědí (11 procent), mají nastavené falešné jméno. Více profilů na stejných sociálních sítích potvrdilo 18 procent dotázaných, účty s falešným jménem 30 procent. Víc než polovina dětí neuvádí svůj skutečný věk. Příležitostně porušuje pravidla stanovená rodiči 42 procent dětí.

Děti používají různé prvky zabezpečení, 39 procent používá hesla s minimálně osmi znaky, 37 procent s číslicemi a funkci dvoufázového ověřování používá devět procent dětí. Děti přitom dávají pozor, s kým se na sítích baví. Až 87 procent dotázaných vypovědělo, že většinu osob, se kterými na internetu komunikují, znají osobně. Často si ale neuvědomují, že s cizími lidmi komunikují, například při hraní online.

Rodičům autoři průzkumu doporučují, aby nepodceňovali influencery, seznámili se s novými sociálními sítěmi, ptali se dětí, co se jim přihodilo ve světě online. Osvětu pak naleznou v projektu Buď safe online.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď