Průzkum pro MF: Většina veřejnosti evidenci tržeb podporuje

foto Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 6. února 2020 v Praze na tiskové konferenci k zahájení závěrečné fáze EET. Tématem konference byly podrobnosti ke spuštění zbývající fáze evidence tržeb, detaily informační kampaně pro živnostníky, představení nové brožury Průvodce pro podnikatele a výsledky aktuálního průzkumu veřejného mínění Češi a EET agentury STEM.

Praha - Většina české veřejnosti podporuje elektronickou evidenci tržeb (EET). Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro ministerstvo financí z ledna letošního roku na vzorku 1055 osob. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že z porovnání s průzkumy z minulých let lze vyčíst, že podpora EET je stabilní, rozložení příznivců a odpůrců se prakticky nemění.

Fotogalerie

Schillerová dnes řekla, že je za výsledky průzkumu ráda, zejména v hledisku opoziční kritiky EET. Ředitel STEM Martin Buchtík uvedl, že z průzkumu vyplynulo, že dvoutřetinová většina (65 procent) veřejnosti považuje zavedení EET za pozitivní opatření. Systému vyjadřují podporu tři pětiny (59 procent) občanů, proti je třetina (34 procent).

Podle názoru třípětinové většiny veřejnosti EET postupně přispívá k narovnání podnikatelského prostředí. Dvoutřetinová většina (66 procent) uznává přínos EET ke zlepšení výběru daní.

Tři pětiny občanů si podle průzkumu nicméně myslí, že zavedení EET vede ke zdražování, nadpoloviční většina (57 procent) zastává názor, že vede ke snižování počtu provozoven. Přiznání podílu zavedení EET na zdražování či snížení počtu provozoven však podle získaných dat automaticky neznamená jeho odmítání. Z těch, kteří celkově EET vyjadřují podporu, vidí souvislost mezi jeho zavedením a zdražováním skoro polovina (45 procent), se zavíráním provozoven dvě pětiny (40 procent), vyplývá z průzkumu.

Povědomí o tom, že elektronická evidence tržeb bude rozšířena na další služby, má podle průzkumu převážná většina (71 procent) veřejnosti. Rozšíření EET na další služby považuje za spravedlivé dvoutřetinová většina (64 procent) občanů, za správné třípětinová většina (60 procent). Za spravedlivé a současně správné považuje rozšíření EET polovina (54 procent) veřejnosti, opačný názor má 30 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď