Průzkum pro ČT: Nerudová oslabila, ve 2. kole by ji i Babiše porazil Pavel

foto Debata prezidentských kandidátů v České televizi před prvním kolem voleb, 8. ledna 2023, Praha. Kandidáti a kandidátka před zahájením debaty v prostorách Národního muzea - (zleva) Marek Hilšer, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Josef Středula, Karel Diviš a Tomáš Zima.

Praha - V prvním kole prezidentských voleb by nyní získal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel 27,5 procenta hlasů, expremiér Andrej Babiš 26,5 procenta a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová 22 procent voličů. Ukázal to volební model společností Data Collect a Kantar CZ, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Oproti poslednímu průzkumu z poloviny prosince si Pavel o procentní bod polepšil, Babišovi zůstala stejná podpora a Nerudová si o pět procentních bodů pohoršila.

Ve druhém kole by Babiš prohrál s Pavlem i Nerudovou, v obou případech by získal 41 procent hlasů voličů. V případě duelu Pavla s Nerudovou by prohrála Nerudová, dostala by 45 procent.

Agentury sbíraly data mezi 2. a 5. lednem, průzkumu se zúčastnilo 1265 respondentů. Statistická chyba se pohybuje v rozmezí od 0,5 procentního bodu u kandidáta se ziskem na úrovni jednoho procenta až po 2,6 procentního bodu u kandidáta s nejvyšším ziskem.

S odstupem za trojicí v čele následují senátor Pavel Fischer s osmi procenty, poslanec SPD Jaroslav Bašta se sedmi procenty, senátor Marek Hilšer se 3,5 procenta a odborářský předák Josef Středula se třemi procenty. Nikdo jiný v tomto aktuálním průzkumu nepřekonal hranici dvou procent, uvedla ČT, tedy ani Karel Diviš ani Tomáš Zima. Oproti průzkumu z prosince si nejvíce, o 3,5 procentního bodu, polepšil Bašta. Někteří voliči Nerudové se podle autorů průzkumu přesunuli zhruba z poloviny k Pavlovi, zbylí většinou rovnoměrně k Babišovi, Baštovi a Hilšerovi.

U takzvaného volebního potenciálu, což je podíl lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují, by nyní Pavel získal 38,5 procenta hlasů, Nerudová 34,5 procenta a Andrej Babiš 30,5 procenta. Naopak nejvyšší podíl rozhodnutých voličů má Babiš, a to 17 procent, u Pavla činí voličské jádro 11,5 procenta a u Nerudové sedm procent.

K volbě Andreje Babiše se přiklánějí zejména lidé ve věku 60 a více let a voliči s nižším vzděláním. Naopak lidé s vysokoškolským vzděláním preferují Pavla a Nerudovou (23 %). Nejmladší voliči ve věku do 29 let podporují nejvíce Nerudovou a voliči středního věku (30-59 let) se přiklánějí nejvíce k Pavlovi.

Pokud by se první kolo přímé volby prezidenta konalo v době sběru dat, určitě by se ho zúčastnilo 70 procent dotázaných. Téměř pětina by se ho spíše zúčastnila a desetina dotázaných by k volbám spíše nebo určitě nedorazila. "Jedná se o deklarovanou účast vztaženou k době sběru dat, nikoliv o reálný odhad volební účasti. S blížícím se termínem voleb se ochota účastnit se mírně zvyšuje," uvedly agentury.

Podle volebního modelu agentury STEM, který dnes zveřejnila televize CNN Prima News, by první kolo prezidentské volby vyhrál Babiš s 27,9 procenta hlasů. Těsně za ním by skončil generál Pavel s 26,7 procenta, třetí by byla Nerudová s 24,4 procenta. V tomto modelu se od prosince snížila podpora Babiše a Nerudové, zatímco Pavel si polepšil a postoupil na druhé místo, kde koncem roku byla jeho konkurentka Nerudová. Stejně jako podle průzkumu pro ČT by Babiše ve druhém kole porazili jak Pavel, tak Nerudová. Podle STEM ale čtvrtina voličů stále neví, koho bude příští týden volit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď