Průzkum: Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění někdy může i oběť

foto Žena s mobilním telefonem - ilustrační foto.

Praha - Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění mohou nést spoluzodpovědnost oběti tohoto trestného činu, například kvůli koketnímu chování, opilosti nebo vyzývavému oblečení. Podíl obyvatel s takovým názorem klesá, ještě před sedmi lety jich byly více než tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu, který dnes ve Sněmovně představila Irena Hůlová z organizace Amnesty International (AI). Podle ní je ale i nynější podíl stále vysoký.

"Vinu za znásilnění má ve všech případech jen a pouze pachatel. Jakékoliv přehazování viny z pachatelů na přeživší a oběti prohlubuje jejich traumatizaci, ospravedlňuje jednání pachatelů a zlehčuje takto závažný čin," uvedla Hůlová. Z výsledků průzkumu, který pro AI provedla agentura Focus, také vyplynulo, že 52 procent lidí si myslí, že sexuální násilí je ve společnosti časté.

Stále podle Hůlové přetrvává mýtus, že násilníkem většinou bývá někdo cizí, byť ne v takovém rozsahu jako v minulosti. V roce 2015 si to myslelo 55 procent dospělých, o tři roky později 44 procent a nyní 37 procent. Ve skutečnosti podle Hůlové oběť zná pachatele v devíti případech z deseti.

Hůlová patří k zastáncům změny vymezení znásilnění v trestním zákoníku tak, aby znásilněním byl sex bez souhlasu. Sex bez souhlasu označilo v průzkumu za neospravedlnitelný 69 procent respondentů - 77 procent žen a 61 procent mužů. Nynější znění zákoníku pojednává o donucení násilím nebo pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a o zneužití bezbrannosti oběti.

"Z průzkumu je jasně patrné, že povědomí české veřejnosti o problematice sexuálního násilí se rok od roku zvyšuje," komentovala výsledky předsedkyně sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO). O změně vymezení znásilnění v právním řádu je podle ní nutné diskutovat, když současné znění skutku podle ní neumí postihnout všechna jednání.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď