Průměrná sazba hypoték v prosinci klesla podeváté v řadě

foto České peníze, bankovky, koruna, dům, hypotéka, nájem, stavební spoření - ilustrační foto.

Praha - Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci klesla na 1,96 procenta z listopadových 1,98 procenta. Sazba se snížila devátý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. S objemem hypoték 29,5 miliardy korun se prosinec zároveň stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu. Co do objemu hypoték byl rok 2020 rekordní.

Průměrná hypotéka se v prosinci přiblížila hranici tří milionů korun. "Průměrná úroková sazba hypoték překvapivě opět klesla," uvedl hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. Pokles průměrné sazby ale přibrzdil. Zatímco v květnu a červnu loňského roku klesala průměrná sazba ještě o devět bazických bodů, v prosinci to bylo již pouze o dva bazické body.

Větší objem za jediný měsíc se bankám podařilo sjednat pouze v listopadu 2016, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 29,7 miliardy korun. V posledním měsíci loňského roku bylo poskytnuto 9951 hypoték, což je o 628 více než v listopadu a o 2877 více než v prosinci roku 2019. Větší počet hypoték sjednaly banky naposledy v říjnu 2018, kdy si pro hypotéku přišlo 10.590 zájemců.

Rostoucí průměrná hypotéka ukazuje, že růst cen nemovitostí zatím příliš nepolevil, a to i navzdory koronavirové krizi. Přestože průměrná úroková sazba hypoték podle Hypoindexu v prosinci ještě klesala, aktuální nabídkové sazby hypotečních úvěrů bank již téměř zamrzly. Pokles sazby v prosinci byl již jen kosmetický a byl způsoben oblibou kratších, levnějších fixací, doplnil hypoteční specialista Daniel Horňák.

Sazby klesly v prosinci nejspíš naposledy, uvedl rovněž hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Na trhu už jsou podle něj znát tendence opačné. Některé banky už dokonce v posledních týdnech šly se svými sazbami nahoru. "Sice málo a opatrně, aby nikoho nevyplašily, ale přesto. Bezpochyby k tomu v tomto roce přispěje i ČNB. Většina expertů se shoduje na tom, že centrální banka v tomto roce půjde se svou základní sazbou nahoru," poznamenal.

"Hypoteční trh akceleruje na čím dál větší rychlost a nezastavily ho ani vánoční svátky, ani stagnující úrokové sazby," upozornil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Opět podle něj dramaticky vzrostla průměrná financovaná částka, meziročně o 400 000 Kč. A opět byl velký podíl úvěrů poskytnut na refinancování. To tvoří už třetinu nových objemů, tedy kolem deseti miliard. V loňském roce ve stejném období to bylo jen 3,5 miliardy, podotkl.

Téměř dvě třetiny Čechů podle průzkumu banky Creditas čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes. Jen čtyři procenta z nich si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes Češi brali novou či refixovali stávající hypotéku, volili by delší fixace sazeb. Na 30 procent lidí by chtělo fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila sedm až devět let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď