Průměrná mzda v Česku se ve 4. čtvrtletí zvýšila na 33.840 Kč

foto Vývoj průměrné mzdy v ČR od roku 2006 do roku 2018.

Praha - Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33.840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Podle analytiků průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala nejslabší růst za rok a čtvrt.

Čtvrtletní výsledek je horší, než očekávali analytici. Za poslední tři měsíce roku předpokládali proti předchozímu čtvrtletí mírné zpomalení růstu mezd pod osm procent. Reálné zvýšení odhadovali pod šesti procenty. Za celý loňský rok výsledek odpovídá očekávání, ekonomové předpovídali reálný nárůst průměrné mzdy zhruba o šest procent.

"Je to sice slabší výsledek, než se čekalo, ale stále jde o silné tempo. Utažený trh práce, zvyšování minimální mzdy a zvyšování platů ve veřejné sféře stále tlačí na růst mezd," řekl ČTK analytik Cyrrusu Michal Brožka. V prvním čtvrtletí bude tempo růstu platů podle něj navyšováno vyššími mzdami ve státním sektoru, zejména učitelů. V souladu se zpomalováním ekonomického růstu ale očekává, že tempo růstu platů bude letos zvolna brzdit. "Pro rok 2019 čekáme tempo růstu mezd 6,7 procenta, což v reálném vyjádření odpovídá 4,4 procenta," odhadl.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v loňském posledním čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 29.247 korun, uvedl ČSÚ. U mužů byl 31.910 korun, u žen 26.490 Kč. Čtyři z pěti zaměstnanců pobírali mzdu mezi 14.475 Kč a 54.320 Kč.

Průměrná mzda v Česku se nepřetržitě zvyšuje od začátku roku 2014. Podle analytiků je za tím dobrá kondice ekonomiky a tlak na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Dalším důvodem je zvyšování platů ve veřejné sféře. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Mezi obory pobírali ve čtvrtém čtvrtletí nejvíc pracovníci v informačních a komunikačních činnostech, jejich průměrná mzda byla 55.754 korun. Více než 50.000 korun měli už jen v peněžnictví a pojišťovnictví, kde byl průměr 53.323 Kč. Naopak nejméně si vydělali lidé v ubytování, stravování a pohostinství, v průměru 19.206 korun, následovaní pracovníky administrativních a podpůrných činností s průměrem 21.703 Kč.

Meziročně si nejvíce polepšili lidé v ubytovacích a stravovacích službách o osm procent a ve zdravotní a sociální péči o 7,9 procenta. Nejmenší nárůst o 3,7 procenta byl v těžbě a dobývání, o pět procent se průměrná mzda zvýšila v zemědělství, lesnictví a rybářství.

Analytici: Průměrná mzda rostla nejpomaleji za rok a čtvrt 

Průměrná mzda zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2018 nejslabší růst za rok a čtvrt. Za zpomalením růstu mezd je podle analytiků oslovených ČTK především vysoká srovnávací základna z konce roku 2017, kdy vzrostly platy ve veřejném sektoru. Souvisí také se snížením ziskovosti podniků, která klesá právě kvůli vyšším mzdovým nákladům, dodali.

"Průměrná mzda meziročně zpomalila především ve veřejných služeb jako státní správa, vzdělávání a zdravotnictví. V nich se u některých profesí přidávalo na platech v roce 2017 dvakrát, takže předsunuté zvýšení z roku 2018 vytvořilo vyšší srovnávací základnu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nicméně i s odhlédnutím od tohoto technického faktoru se podle něj zdá, že mzdové růsty v české ekonomice narážejí na přirozené bariéry.

Zatímco poslední zvyšování odměn ve veřejném sektoru nastalo až letos v lednu, to předešlé se odehrálo již v listopadu 2017, uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Dalším vysvětlením podle něj můžou být nižší odměny plynoucí ze slabších zisků společností. Některé společnosti odvozují své roční bonusy od zisku firmy a ziskovost firem v posledním roce výrazně klesla. Stále platí, že mzdy zaměstnanců s nižšími platy rostou rychleji než těm s vyššími, podotkl.

Loňské druhé pololetí bylo ve znamení zpomalení meziročního růstu mezd, což platí pro mzdu reálnou i nominální, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Slabší růst mezd za samotné čtvrté čtvrtletí 2018 ale podle něj zároveň dobře koresponduje se zpomalením tempa růstu spotřeby domácností, jak před týdnem ukázaly detaily vývoje hrubého domácího produktu za loňské závěrečné čtvrtletí.

Celkově však analytik ING Bank Jakub Seidler hodnotí růst mezd v minulém roce za velmi příznivý, alespoň z pohledu domácností, které tak ze současného přehřátého trhu práce profitují nejvíce za posledních 15 let. Naopak ziskovost řady firem se kvůli rostoucím mzdovým nákladům snižuje. To bude navzdory pokračujícímu nedostatku pracovníků ochotu firem dále zvyšovat mzdy letos snižovat, čemuž napomůžou i vyšší obavy ohledně zpomalování ekonomického růstu. "Proto čekáme, že růst mezd letos zpomalí k pěti až šest procentům," odhadl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď