Provoz kabinové lanovky na Ještěd zastavil silný vítr

foto Ilustrační foto - Pro většinu provozovatelů lyžařských středisek v Libereckém kraji byla letošní zimní sezona ztrátová. Na Ještědu zahájil 30. března sezonu bikepark. Lanovka místo lyžařů vyváží na kopec bikery.

Liberec - Provoz kabinové lanovky na vrchol Ještědu v Liberci dnes ráno zastavil silný vítr. Dosahuje rychlosti přes 93 kilometrů v hodině. Fouká kolmo na lana, řekl dnes ČTK přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Přípustných je 58 kilometrů v hodině.

Podle přednosty se nedá odhadnout, kdy provoz obnoví. "Předpověď je, že má foukat celý den, ale nikdy to tak není," uvedl.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je už 85 let. V minulosti běžně stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů na Ještědu přibývá. Loni stála osmnáctkrát. "Letos je to zase o něco lepší. Stáli jsme asi jen sedmkrát, naposledy někdy o letních prázdninách," dodal Štěpán.

Podle něj se letošní sezona zatím vyvíjí lépe než loni, kdy lanovka vyvezla na vrchol Ještědu 287.500 cestujících. Využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska. Z vrcholu Ještědu jsou za pěkného počasí vidět Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 21:00 26°C

Celá předpověď