Prototyp osvětlovacího systému se uplatnil na heliportu v Chebu

foto Ilustrační foto - Fakultní nemocnice Plzeň zahájila 14. prosince provoz nového moderního heliportu, který umožní i noční přistávání vrtulníku a zrychlí transport pacientů k ošetření.

Brno/ Karlovy Vary - Prototyp mobilního osvětlovacího systému, na kterém spolupracovali výzkumníci z brněnského leteckého ústavu, našel uplatnění na heliportu v Chebu. Heliport je vytížený kvůli transportům pacientů s koronavirem z Karlovarského kraje do nemocnic ve zbytku země. O instalaci světelného zabezpečovacího zařízení MoLiS informoval na svém webu Úřad pro civilní letectví.

Prototyp k instalaci poskytl Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Odborníky z ústavu přizvala k vývoji technologie firma Transcon Electronic Systems, uvedla mluvčí fakulty Iveta Hovorková.

Systém je původně určený hlavně pro malá letiště, jejichž technika dožívá. Lze jej složit do vozíku za osobním autem a odvézt kamkoliv. Využití najde i jako záložní soustava pro velká letiště nebo při přípravě improvizované přistávací dráhy v místě, které jako letiště běžně neslouží.

Na rozdíl od zahraničních soustav pro malá letiště není český systém napájený z baterií nebo solárních panelů, ale prostřednictvím kabelového rozvodu, a to kvůli jednodušší údržbě. Kvůli nižším nárokům na elektrický generátor využívá systém v co nejširší míře LED technologie.

Letecké transporty jsou z Karlovarského kraje uskutečňovány téměř denně. Zdravotníci přemisťují covid pozitivní pacienty především z chebské nemocnice až do Jihočeského kraje nebo Vysočiny. Zatímco převoz sanitkou tam trvá až pět hodin, vrtulník stejnou trasu urazí za 40 minut. Svůj vrtulník poskytly Karlovarskému kraji armáda i policie.

Epidemická situace v Karlovarském kraji je v posledních týdnech špatná, a to zejména v okresech Cheb a Sokolov. Tamní nemocnice jsou zahlcené, část pacientů přebírají zdravotnická zařízení ve zbytku Česka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď