Brno/ Karlovy Vary - Prototyp mobilního osvětlovacího systému, na kterém spolupracovali výzkumníci z brněnského leteckého ústavu, našel uplatnění na heliportu v Chebu. Heliport je vytížený kvůli transportům pacientů s koronavirem z Karlovarského kraje do nemocnic ve zbytku země. O instalaci světelného zabezpečovacího zařízení MoLiS informoval na svém webu Úřad pro civilní letectví.
Prototyp k instalaci poskytl Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Odborníky z ústavu přizvala k vývoji technologie firma Transcon Electronic Systems, uvedla mluvčí fakulty Iveta Hovorková.
Systém je původně určený hlavně pro malá letiště, jejichž technika dožívá. Lze jej složit do vozíku za osobním autem a odvézt kamkoliv. Využití najde i jako záložní soustava pro velká letiště nebo při přípravě improvizované přistávací dráhy v místě, které jako letiště běžně neslouží.
Na rozdíl od zahraničních soustav pro malá letiště není český systém napájený z baterií nebo solárních panelů, ale prostřednictvím kabelového rozvodu, a to kvůli jednodušší údržbě. Kvůli nižším nárokům na elektrický generátor využívá systém v co nejširší míře LED technologie.
Letecké transporty jsou z Karlovarského kraje uskutečňovány téměř denně. Zdravotníci přemisťují covid pozitivní pacienty především z chebské nemocnice až do Jihočeského kraje nebo Vysočiny. Zatímco převoz sanitkou tam trvá až pět hodin, vrtulník stejnou trasu urazí za 40 minut. Svůj vrtulník poskytly Karlovarskému kraji armáda i policie.
Epidemická situace v Karlovarském kraji je v posledních týdnech špatná, a to zejména v okresech Cheb a Sokolov. Tamní nemocnice jsou zahlcené, část pacientů přebírají zdravotnická zařízení ve zbytku Česka.