Proti íránské vládě se demonstrovalo ve velkých městech i v zahraničí

foto Lidé v německém Hamburku demonstrují proti íránské vládě a policii, 1. října 2022.

Teherán/Berlín - V Íránu dnes na univerzitách a ve velkých městech pokračovaly demonstrace proti vládě a policii. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantům také v Německu a v dalších evropských zemích. Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září a od té doby při protestech zahynulo podle odhadů organizace Human Rights Watch přes 80 lidí, uvedla agentura AFP.

Shromáždění se podle informací na sociálních sítí dnes uskutečnila v Teheránu, Šírázu, Isfahánu a v dalších velkých íránských městech. "Studenti v sobotu (dnes) demonstrovali na univerzitách proti postupu policie vůči protestujícím," uvedla íránská tisková agentura Fars.

Na sociálních sítích se dnes šířila videa s protesty v Teheránu a dalších městech. Pravost řady těchto videí, kde demonstrující skandují a zpívají slogany na podporu protestního hnutí, agentura AFP potvrdila. "Město se topí v krvi, ale naši profesoři mlčí," skandovali na jednom videu studenti.

Podle agentury Fars během protestů, které trvají v zemi třetím týdnem, bylo zadrženo 1200 lidí. V pátek íránské úřady zadržely také devět cizinců z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch tvrdí, že zahynulo nejméně 83 lidí. Oficiální agentura IRNA dnes potvrdila, že v pátek zahynulo při útoku na policejní stanici na jihu Íránu 19 lidí, a to včetně čtyř příslušníků revolučních gard. Velitel této elitní jednotky slíbil pomstu za úmrtí svých mužů.

Solidaritu demonstrantům v Íránu dnes projevila shromáždění v zahraničí. Zhruba 5000 lidí demonstrovalo v Berlíně a další tisíce lidí vyšly do ulic v dalších německých městech, informovala agentura DPA. Tisícovka lidí se shromáždila v Římě, 2500 lidí demonstrovalo v Londýně a několik stovek také v Paříži.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny Amíníové ale zemřela kvůli policejní brutalitě. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď