Proimportní expo v Šanghaji předčilo očekávání

foto Veletrh na podporu dovozu China International Import Epxo (CIIE)

Šestidenní veletrh na podporu dovozu China International Import Epxo (CIIE) v Šanghaji je už minulostí. Druhý ročník této obří akce, jehož byla Česká republika partnerskou zemí, skončil předpokládaným objemem příštích obchodů ve výši 71,13 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč). Je to o 23 procent více než loni, uvedl server státních novin China Daily.

Letošní CIIE přilákalo více než 3800 firem z celého světa, výstavištní plocha se proti loňsku rozšířila na 360 tisíc metrů čtverečních. Do oběda závěrečného dne, tedy neděle 10. listopadu, zavítalo do areálu 910 tisíc návštěvníků.

Počet registrovaných příchozích z řad odborné veřejnosti, překročil podle stejného zdroje půl milionu, sedm tisíc z nich přicestovalo z ciziny. Téměř třetina příchozích působí ve výrobě, přibližně čtvrtina ve velko a malooobchodě.

Série tři dny trvajících setkání, během nichž se až 1370 nabízejících ze 103 zemí světa domlouvalo na kontraktech s možnými 3258 kupci, skončila dohodami na celkem 2160 obchodech.

Statistiky rovněž dokládají, že na CIIE 2019 dovezli vystavovatelé minimálně 391 produktů, technologií nebo služeb, které se vůbec poprvé objevily na čínském území nebo i na světových trzích. „Toto číslo je mnohem vyšší než to před rokem,” sdělil místoředitel primportního expo Sun Čeng-hai.

Přes 230 firem se už podle něj zavázalo, že opět přijedou v roce 2020. Při příští ročník se má plocha výstaviště rozšířit o dalších 84 tisíc metrů čtverečních. Více než 80 zájemců o třetí CIIE jsou špičkoví hráči z žebříku Fortune 500, jejichž prezentace by měla být větší než 50 tisíc metrů čtverečních.

Česká republika předvedla ukázky svých tradic a umu v národním a komerčním pavilonu, o část obou expozic se podělili potravináři a nápojáři. Tuzemskou delegaci vedl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, ministerstvo průmyslu a obchodu vyslalo novou náměstkyni pro EU a zahraniční obchod Martinu Tauberovou. Podnikatelskou misi přivezl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Český národní pavilon se mezi ostatními aktéry neztratil a patřil k nejoceňovanějším.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď