Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

foto V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai (uprostřed).

Hongkong - Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval mladé lidi protestující v ulicích Hongkongu, aby teď byli opatrnější. Řekl to v rozhovoru s BBC. Lai byl v pondělí spolu s dalšími devíti lidmi zadržen na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, který nedávno v Hongkongu vstoupil v platnost. O den později byl propuštěn na kauci.

Lai po svém propuštění BBC řekl, že se domnívá, že jeho zadržení "je jen začátek". Boj za svobodu v Hongkongu, bývalé britské kolonii, bude podle něj dlouhý.

Lai, který patří mezi prominentní prodemokratické hlasy v Hongkongu a podporuje protesty, které v regionu vypukly už loni, vlastní Apple Daily, jeden z nejčtenějších hongkongských deníků. Zadržen byl spolu s dalšími na základě několika obvinění, mimo jiné i z tajné spolupráce s cizími silami.

Lai řekl, že byl překvapen, když viděl, jak k němu v pondělí ráno přijíždí policie. I když už byl zadržen v minulosti, teď to bylo podle něj mnohem děsivější právě kvůli platnosti nového bezpečnostního zákona. Na základě smyšlených obvinění, jak řekl, byli zadrženi také oba jeho synové. Svých prodemokratických aktivit ale nelituje.

"Když jsem byl ve vazbě, nemohl jsem spát... Přemýšlel jsem nad tím, jestli bych se zachoval stejně, kdybych věděl, co mě čeká," řekl Lai. "Jinak bych se ale nezachoval, takový je můj charakter," dodal. Protestující ale varoval, že teď musejí být mnohem opatrnější. "Musíme být v našem odporu mnohem opatrnější a kreativnější..., nemůžeme být tak radikální jako dřív. Musíme používat mozek a být trpěliví, protože to bude dlouhý boj," dodal.

Jimmy Lai se narodil v pevninské Číně. Když mu bylo 12 let, dostal se do Hongkongu jako černý pasažér na palubě rybářské lodi. Po příjezdu pracoval jako dětský dělník v textilní továrně. Zatčen byl v situaci, kdy se úřady snaží umlčet hongkongskou prodemokratickou opozici a svým jednáním vyvolávají vlnu mezinárodní kritiky.

Bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu, kteří budou zatčeni na základě nového bezpečnostního zákona, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem v roce 1997 přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď