Prodeje elektromobilů letos v Česku klesají

foto Ilustrační foto - Škoda Citigo e iV

Praha - Za první dva měsíce letošního roku se v České republice, v porovnání se stejným obdobím loňského roku, zaregistrovalo do provozu o 41 procent méně elektromobilů. Zákazníci si u dealerů převzali 349 kusů vozů, které využívají ke svému pohonu výhradně elektrickou energii, zatímco vloni to bylo během ledna a února 594 exemplářů.

Tento segment trhu tak zatím klesá rychlejším tempem než prodeje všech typů osobních motorových vozidel dohromady. Těch se prodalo o 19,25 procenta méně.

Zatím nejúspěšnějším prodejcem “čistých” elektromobilů je v Česku domácí značka Škoda. Na svém kontě má během ledna a února 132 kusů. Za ní s odstupem následují Hyundai (52) a Tesla (42).

Korejská automobilka pak ovládla žebříček nejúspěšnějších značek prodávajících elektromobily. Stačilo ji na to pouhých 23 kusů, protože celkem se v únoru na českých úřadech do provozu zaregistrovalo pouze 118 elektromobilů.

S klesajícími prodeji aut jezdících výhradně na elektřinu kontrastuje citelně rostoucí segment aut s pohonem typu plug-in hybrid. Těch se v porovnání s loňskem (připomínáme, že tehdy ještě trh nebyl postižen epidemií koronaviru), letos zatím prodalo o 22 procent více. V samotném únoru dokonce rostly o 63 procent.

Celkem se jich tak během první šestiny roku prodalo 441 kusů. I v této části trhu patří první příčka Škodě. Za ní se umístily německé prémiové značky Mercedes-Benz a BMW. Mercedes navíc, jako jediný, nabízí kromě vozidel kombinujících zážehový motor s elektromotorem také modely, v nichž s elektrickým agregátem spolupracuje turbodiesel.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď